Zeki Haber

Ölümsüzlük İçin Bir Yol ” Beyni Bilgisayara Yüklemek”

Ölümsüzlük İçin Bir Yol ” Beyni Bilgisayara Yüklemek”

İnsanlar, düşündüğünüzden çok daha kısa sürede ÖLÜMSÜZ olabilmek için beyinlerini bilgisayarlara yükleyecekler. Evet bu iddia profesör Brian Cox’a ait.

Bu senaryo bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünebilir, ancak ölümsüzlüğü başarmak için beyninizi bir bilgisayara yüklemek yakında bir gerçek haline gelebilir.

Profesör Brian Cox verdiği en son reportajda,’teknolojik tekillik’ olarak bilinen tekniğin düşündüğünüzden daha önce bulunabileceğini söyledi.

Profesör Cox, insan istihbaratının bilgisayarlar tarafından taklit edilememesi için ortada bir neden bulunmadığını söyledi.Bunun gerçekleşmesi için zaman çizelgesi belirtmemiş fakat çok fazla zaman almayacak gibi görünüyor.

Profesör Cox, The Sun Online’a verdiği röportaj sırasında insanların makinelerle birleştirilmesinden bahsetti.

O, insan zekasını taklit edemememiz için hiçbir sebep bulamadığını, bunun kuantum fiziğine göre  ki bu alanda uzmanlaştığı, gerçek yapay zekanın kesinlikle mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

NEDİR BU TEKNOLOJİK TEKİLLİK?

Teknolojik tekillik, uzmanların gelecekte birinin zihnini dijital veriye dönüştürmek ve son derece güçlü bir bilgisayara ‘yüklemek’ için kullanabileceğine inandığı bir tekniktir.

Bu sınırsız sanal deneyimler dünyasında yaşamanıza ve etkili bir şekilde ölümsüzlüğe erişmenize olanak tanır.

Profesör Cox, “insanların zihinlerinin bilgisayarlardan farklı olduğunu sanmıyorum çünkü bu onlar için fiziksel olmayan bir şey ima ediyor” dedi.

Google’daki mühendis direktörü Ray Kurzweil, geçtiğimiz yıl, 30 yılı aşkın bir sürede insanların tüm zihinlerini bilgisayara yükleyip dijital ölümsüzleşeceğini öngördü.

 Bay Kurzweil, vücudumuzun biyolojik bölümlerinin mekanik parçalarla değiştirileceğini ve bunun da 2100 gibi erken bir tarihte gerçekleşebileceğini iddia etti.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, aynı zamanda, bir bilgisayar simülasyonunda yaşama şansımızın sadece “milyarda bir” olduğunu iddia ederek, teknolojik tekillik üzerine bir konuşma yaptı.

Fakat herkes, bu fikri ikna olmaz.

Yakın tarihli bir makalede , Sheffield Üniversitesi’ndeki Araştırma ve Yenilik için Başbakan Yardımcısı Profesör Richard Jones, fikirle ilgili bazı ‘ciddi sorunlar’ konusunda bilgi verdi.

Dedi ki: ‘Zihni dijital olarak çoğaltmak için bu bağlantıların her birini, mevcut yeteneklerimizin çok ötesinde bir şeyle eşleştirmek zorunda kalacağız.

“Yaşayan bir beyin için böyle bir” bağlantı şeması “oluştursak bile, bu nasıl çalıştığını anlamaya yetmez.

Bunun için, kavşakların her birinde nöronların etkileşim biçimini tam olarak ölçmek gerekecek ve molekül seviyesinde bir ayrıntı var.

Beynin içinde kaç tane molekül bulunduğunu bile bilmiyoruz, ne kadarının işlevleri önemli değil ne kadarı işe yarar.

‘Dolayısıyla, beyin görüntülenmesi ancak dijital, mantıksal işlemleri dağınık moleküler düzeydeki ayrıntılardan soyutlayarak mümkün olurdu.’ 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.