Buyazımızda, özgüven nedir ve nasıl geliştirilir? Özgüven eksikliği ne gibi sorunlara açar? vb soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Özgüven Nedir Nasıl Geliştirilir

Özgüven hem iş hayatında hem de sosyal hayatımızda çok önemli olan olgulardan biridir. Özgüven sahibi olmak kişiler için her ortamda öne çıkmak, tercih edilmek ve saygı görmek için önemlidir. Bir bakıma özgüven sahibi olmak kişinin kendisine duyduğu saygıyı temsil eder. Eğer kişiler öncelikle kendilerine saygı duyarlarsa toplum tarafında da elbette saygı görürler.
 
Özgüven Nedir?
 
Özgüven, kişinin kendine duyduğu güven anlamına gelmektedir. Kendinden emin olmak, gerek iş gerekse sosyal hayatta kendinden emin olmak demektir. Özgüven sahibi insanlar toplumda her zaman dikkat çeker. Aynı zamanda yöneticilik vasıflarından biridir. Yapılan araştırmalarda özellikle iş hayatındaki en temel başarı kaynaklarından birinin özgüven sahibi olduğu tespit edilmiştir. Özgüven sahibi kimseler yaptıkları işte ve verdikleri kararda net olacağından ve emin adımlarda ilerleyeceğinden hata yapma ihtimalleri her zaman daha düşük olacaktır. 
 
Özgüven Nasıl Geliştirilir?
 
Özgüven sahibi olmak için kişilerin kendisine güvenmesi gerekmektedir. Kişi verdiği herhangi bir kararda kendinden emin olmalı ve verdiği karaların arkasında olarak bu kararları uygulamaya geçmelidir. Özgüveninizi geliştirmek için öncelikle pozitif olmalı çevrenizde de pozitif düşünceli insanlar olmasını sağlamalısınız. Aynı zamanda kendiniz hakkındaki olumsuz düşünceleri göz ardı etmeyerek ciddiye almalı ve eleştiri kabul edebiliyor olmanız gerekir. Özellikle olumsuz eleştirileri ciddiye alarak hatalarınızı çıkış noktasında çözerseniz devamlı olarak olumsuz eleştiri alma ihtimalinizde zamanla ortadan kalkacaktır. Olumsuz eleştiri duymamak kişilerin psikolojisi iyi oranda etkileyeceği için özgüven kazanmanıza da büyük oranda etkili olacaktır. Özgüven bir bakıma kişinin kendisine saygı duyması ve kendisini sevmesidir. Özgüven sahibi bir birey olmak için kendinizi kusurlarınız ile beğenmeli ve sevmelisiniz. Kendinizi sevmek sadece özgüven sahibi olmak için değil kişisel gelişim içinde çok önemlidir.
 
Özgüven Sahibi Olmamak Ne Gibi Sorunlar Meydana Getirir?
 
Özgüven sahibi olmayan bireyler ne kadar zeki, yetenekli veya başarılı olabilecek kapasite de olsa da toplumda tam anlamıyla sivrilemezler. Kendi yetenek ve başarılarını gösteremeyen kişilerinde yetenekleri zamanla körelerek yok olma tehlikesi altındadır. Özgüven sahibi olmayan kişilerin sosyal hayatta da mutlu olması oldukça zordur. Kişi eğer bu problemi kendi aşamıyor ise mutlaka bir uzman yardımı almalıdır.