YÖK'ten pedagojik formasyon kararı... Eğitim fakültesinde okumayanlar da öğretmen olabilecek. YÖK kararı ile pedagojik formasyon online verilebilecek.

Eğitim Bilimci Burhanettin Dönmez,  pedagojik formasyon kararının mutlaka iptal edilmesi gerektiğini dile getirdi.Benzer tepkiler bir çok eğitimciden geldi.

Eğitim Bilimci Prof. Dr. Burhanettin Dönmez : "YÖK’ün pedagojik formasyon kararı Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. En az 300 bin barajı ile girilen eğitim fakülteleri ile barajsız hatta sınavsız girilen fakülteleri eşitleyen, öğretmenlik mesleğini aşağılayan bu karar mutlaka iptal edilmelidir.

YÖK artık herkes öğretmen olabilecek diyor! Herkesin yapabileceği iş meslek değildir. Tarihe not düşelim. Dünyanın en eski mesleklerinden biri olan öğretmenlik, Cumhuriyetin 100. yılında YÖK tarafından meslek olmaktan çıkarılmıştır."

Benzer tepkiler bir çok eğitimciden geldi.

Salim Ünsal : "YÖK’ün son pedagojik formasyon  kararını hangi ruh hali ile ve hangi bilimsel ve pedagojik dayanaklarla aldığını merak eden bir ben değilimdir umarım.

Mesleki ve teknik öğretmenliklerin eğitim fakültelerinde karşılığı yok diye tüm fakülte ve yüksekokulları pedagojik formasyon ile öğretmenliğe açık hale getirmek mesleğin itibarını zedelemek anlamına gelir. Böyle bir ihtiyaç varsa Mes. ve Teknik Eğitim fakültelerini yeniden açın.

Kasmaya gerek yok. Git açıköğretime, al pedagojik formasyon sertifikanı online olarak, ol buz gibi öğretmen!

Tabloya baktığımızda öğretmen ort. 30 yıl görev yapıyorsa her yıl 38 bininin emekli olması, yaklaşık olarak da her yıl 40-45 bin yeni atama yapılması gerekir. Havuzda birikmiş atama bekleyen 600 bin öğretmen varken bu havuzu daha da taşırmak için yapılan her hamle sıkıntılıdır."

Necati CEMALOĞLU: "Eğitim fakültesi dışından mezun olan herkese formasyon verilip öğretmen olma fırsatı verilmesi, öğretmenlik mesleğine zarar verir. Biz mevcut kaliteyi nasıl artırabiliriz diye düşünürken, kaliteyi aşağı çekmek kabul edilemez. Öğretmenliğin adresi, eğitim fakültesidir."