27 Haziran 2023 Tarihli ve 32234 Sayılı Resmi Resmi Gazete ile proje okullarında görev yapan öğretmenlerin görev süresi 2 yıl, yöneticilerin ise 1 yıl uzatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program Ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama Ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 27 Haziran 2023 Tarihli ve 32234 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre "Dört ve sekiz yıllık görev sürelerini 16/6/2023 tarihi itibarıyla tamamlayan müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görev süreleri bir yıl süreyle uzatılabilir.”

MEB aldığı bir karar ile proje okullarında görev yapmakta olan ve 4 yıllık görev süresi dolan öğretmenlerin sürelerini 2 yıl daha uzatmış oldu. Böylece bu yıl hiç bir öğretmenin görev süresi dolmamış olacak.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI ÖZEL PROGRAM VE PROJE UYGULAYAN EĞİTİM KURUMLARINA ÖĞRETMEN ATAMA VE YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 8/2/2023 tarihli ve 32098 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atama ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin geçici 1 inci maddesinde yer alan “6/7/2018” ibaresi “6/7/2020” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Görev sürelerinin uzatılması

GEÇİÇİ MADDE 2- (1) Dört ve sekiz yıllık görev sürelerini 16/6/2023 tarihi itibarıyla tamamlayan müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görev süreleri bir yıl süreyle uzatılabilir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür."

Bu değişikliğe göre öğretmenlerin görev süresi 6/7/2020’den başlayarak hesaplanacak. Bu durumda bu yıl görev süresi dolan öğretmen olmayacak. Ayrıca görev süresi dolan idarecilerin görev süresi bir yıl uzatılabilecek.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip GEYLAN tepki gösterdi

TES Başkanı Talip GEYLAN proje okulları ile ilgili son dakika değişikliğine tepkisini twitterda şöyle paylaştı:

"MEB ne yapmaya çalışıyor?
Proje okullarına öğretmen ve yönetici atamalarıyla ilgili başvuru süreci 19 Haziran’da bitti.
Bu okullarda görev almak isteyen binlerce meslektaşımız mebbis üzerinden başvurusunu yaptı.Ama gel gelelim @tcmeb dün gece yarısı yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle 4 ve 8 yılını dolduran öğretmenlerin ve özellikle de yöneticilerin görev süresini 1 yıl uzattı!
Apar topar gerçekleştirilen bu değişikliğin nedenini ve “kimlerin” talebine karşılık olarak yapıldığını çok merak ediyoruz(!)
Ayrıca @tcmeb ’e sormak istiyoruz:
-Madem mevcut idareci ve öğretmenlerin görev süresini uzatacaktınız binlerce meslektaşımızın başvurusunu neden aldınız?
-Kılavuz yayınlandıktan ve süreç nihayete ermek üzereyken, yani maç devam ederken, hangi amaç ve niyete hizmet etmek için kuralları değiştiriyorsunuz?
-Yıllardır keyfiyetin ve yandaş kadrolaşmanın aparatı haline getirilen proje okullarında “aynı tas aynı hamam” düzen devam mı edecek?
-Türkiye Yüzyılı’nı, liyakat yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilerek kurulmuş olan garabet sistemi muhafaza ederek mi inşa edeceğiz?
Sayın Bakan @Yusuf__Tekin ‘e çağrıda bulunuyoruz:
-Proje okullarımızın yönetici atamalarını da yönetici atama yönetmeliğine tabi şekilde sınav esaslı şekilde yapalım.
-Akademik başarısı en yüksek öğrencilerimizin okuduğu bu okullarımızı, tam bir keyfiyet içerisinde “birilerinin çiftliği” haline getiren düzenden kurtaralım, yönetici ve öğretmen atamalarını objektif kriterlere göre gerçekleştirelim.
Aksi takdirde;
Ülkemizin geleceği olan başarılı öğrencilerimizin sınavla yerleştiği bu okullarımızın liyakat sahibi ehil ellere emanet edememenin vebalini kimse kaldıramaz!"

İYİ Parti Adana Milletvekili :"Dakka bir gol bir!"

İsmail KONCUK: "MEB proje okulları için yayınladığı bir yönetmelik ile 4 ve 8 yılını dolduran öğretmen ve yöneticilerin görev süresini 1 yıl uzatmış. Sn @Yusuf__Tekin  yandaş koruma konusunda bir şeyleri değiştireceğinize hiç inanmadım.Çünkü geçmişinizi dakika dakika biliyorum.Dakka bir gol bir!"

Yönetmelik değişikliği ile ilgili öğretmenlerin görüşleri

Remzi ÖZMEN(Türk Eğitim Sen-Türkiye Kamu Sen İstanbul İl Temsilcisi):Proje okulları bir proje midir, diye sormuştuk. Öğretmen ve idareci başvuruları alındı. Hatta bazı müdürler öğretmene tehdit ve şantajla tayin isteyeceksiniz dedi. Şimdi bu yönetmelik mevcut öğretmenleri kapsıyor mu yoksa kapsamıyor mu? Açıklama bekliyoruz.

Bekir AVAN (Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı):Proje okulları üzerinde oynanan oyunlar derhal son bulsun

Altan Serim(Türk Dili ve Edebiyatı):Tercih yapmıştım ama bir alicengiz döneceğini de bekliyordum. Şaşırmadım. Proje okulları birilerinin çiftliği oldu 8 yıl olmuş hala ayrılmıyorlar. Kendilerine yönetmelik çıkarttırıp görevlerine devam ediyorlar. Diyecek söz yok.

Gökhan Günel:Proje okulları için başvuru kılavuzu yayınlandı daha sonra başvurular açıldı ve insanlar tercih yaptı. Sonra ansızın yapılan her şey geçersizdir diyor , , ülkemizin çocuklarını niteliksiz öğretmenlere ve yöneticilere emanet etmeyin. Herkes bu noktada ortak görüş bildirmelidir.

Serhat ÇELİK:Dün akşam alelacele yayınlanan bu yönetmelik değişikliği sağlıklı değildir. 2014’te yaptıklarınıza özlem duyuyor iseniz o günler şartları ile beraber geride kaldı, bakanlığın ismi Memur-Sen Eğitim Bakanlığı değildir. Ortamı germenin lüzumu yok. Uyandıralım. Sn. @Yusuf__Tekin

Burak Keçilioğlu:Gece yarısı çıkarılan yönetmelik sınavsız şekilde proje okullarına görevlendirilenlerin süresinin uzatılmasına, haksızlığın uzatılmasına bir örnektir. Proje okulları da idarecilerini sınavla almalıdır. Bu bize bunların çatır çutur kul hakkı yemeye devam edeceklerinin örneğidir.

Ali Koçak:Fen Lisesi'nde kim müdür olarak çalışabilir?
Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji öğretmeni diyor yönetmelik. Gel gör ki ilahiyatçılar, din kültürü öğretmenleri müdürlük yapıyor. Sonra hak hukuk! Bu kişilerin süresi uzatılmamalı. Sınavlı atamaya bir an önce geçilmeli.