Ortaokul ve Lise Yazılı Sınavlar Hakkında Merak Edilenler

Lisede yazılı sınavların önemi,bir günde en fazla kaç yazılı yapılır? Yazılı sınavların önemi,Yazılılarda yüksek not almanın püf noktaları vb kısaca yazılılar hakkında merak edilen tüm hususlar bu yazımızda

Ortaokul ve Lise Yazılı Sınavlar Hakkında Merak Edilenler

Yazılı Sınavlar Hakkında Tüm Merak Edilenler

Yazılı sınav öğrencilerin korkulu rüyası olmaya devam ederken, yönetmelikte yapılan değişiklikler ve yeniden getirilen, düzenlenen sınıf geçme sistemi ile birlikte, yazılı sınavlar öğrencilerin daha fazla özen göstermesi gereken bir konuma yerleşmiş bulunmaktadır. Özellikle sınıf geçme bağlamında lise yazılı sınavları daha da önem arz etmektedir.

Merak edilen tüm yönleriyle sınavları başlıklara ayıralım:

 • Yönetmelikte yazılılar nasıl yer alıyor?
 • Yazılı sınavlarının önemi
 • Yazılı sınavlarda yüksek not almanın püf noktaları
 • Yazılılar hakkında tüm merak edilenler

 Başlıkları altında ölçme ve değerlendirmenin yapıtaşı sayılan yazılı sınavı bu yazı içerisinde değerlendireceğiz.

Yönetmelikte yazılılar nasıl yer almaktadır?

Yazılı sınavlar yönetmelikte ölçme ve değerlendirme başlığı altında değerlendirilir, madde 43’ün 1. bendinden başlayarak sınavın yapılış amacı ve sonuçları tespit edilmiştir.

Ders yılının ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulabilmesi için iki ayrı dönem şeklinde incelenmesi yönetmelikte bulunan maddeler arasındadır. Öğrencilerin başarılarının tespit edilmesi için, öğrenim kazanımları dikkate alınarak yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans ödevleri, projeler olarak ayrılmıştır ve başarı tespitinde ölçme aracı olarak bu yöntemler kullanılmaktadır.

Yönetmeliğe göre sınavın amacı programda amaçlanmış olan bilgi ve becerilerin kazanılıp kazanılmadığını tespit etmektir.

Sınav soruları hazırlanırken yönetmelik dikkate alındığında eleştirel ve yaratıcı düşünme, araştırma, sorgulama, problem çözme becerilerini ölçen araç ve yöntemlere önem verilmesi gerekmektedir.

Madde 44’e baktığımızda sınavların 100 tam puan üzerinden değerlendirilmesi ve sonuçların e-okul sisteminden yayımlanması gerektiğini görmekteyiz.

Yönetmeliğe bağlı olarak derecelendirme şu şekilde yapılmaktadır: bu puan değerlendirmesi 6. , 7. , 8. , 9. , 10. , 11. 12. sınıfların tamamında geçerlidir.

 • 85.00 - 100 puan arası pekiyi
 • 70.00- 84.99 puan arası iyi
 • 60.00 - 69.99 puan arası orta
 • 50.00 - 59.99 puan arası geçer
 • 0.00- 49.99 puan arası geçmez olarak değerlendirilmekte ve kabul edilmektedir.

 Yönetmelikte ayrıca madde 45 bağlamında her dersten en az 2 yazılı sınav yapılması esas kabul edilmiştir.

Yönetmeliğe bağlı olarak sınavların yapılış amacı; öğrencinin doğru bir şekilde ölçme ve değerlendirmeye tâbi tutulması olduğundan, zorunlu haller dışında bir günde 2 den fazla sınav yapılamaz. Sınav sonuçları değerlendirilirken, kazanımlar esas alınarak puan dağılımı yapılır. Sınavın amacı, öğretmenin öğrenilemeyen kazanımları belirlemesi ve konular üzerinde geri dönüş yapabilmesi olarak da belirlendiği için, sınav analizi yapmak eğitim ve öğretimin kalitesini standarda çekmek için oldukça önemlidir.

Yazılı sınavların önemi

Yönetmelikteki 43, 44 ve 45 maddelere bakılarak yapılan çıkarımdan, öğrenciyi değerlendirmek için yazılı sınavın vazgeçilmez bir unsur olduğu sonucuna varmaktayız. Ölçme ve değerlendirmenin yapılmadığı eğitim sistemlerinde geri dönüt olarak kullanılabilecek sağlam argümanlar elde edilemez. Bu yüzden öğrencinin neye ne kadar öğrendiği tespit edilememektedir. Bütün bu durumlar değerlendirildiğinde yazılı sınavların eğitimin vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve kaldıramayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazılı sınavlardan yüksek not almanın püf noktaları

Özellikle öğrencilerin çok sık merak ettiği ve sordu bu soru cevabını kendi içinde barındırmaktadır. Oldukça klasik bir cevap olacak olsa da yazılı sınavlardan başarı elde etmenin tek bir yolu vardır o da sıkı çalışmaktır.

Öğrencinin 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. Sınıflarda muhatap olduğu yazılı sınav sistemi hakkında net bilgilere sahip olmaması nedeniyle, çalışma sistemini oturtamaması ve her yazılı sınav öncesi aynı strese girerek başarısız olması gözlenmektedir.

Günü gününe çalışma programı uygulamak sınav zamanı öğrencinin zorlanmadan geçer not alması için uygulaması gereken ilk püf noktadır.

Ders tekrarı yapmak defalarca aynı konuyu okumak demek değildir.

Öğrencinin yanıldığı bir diğer nokta da ders tekrarı yapma hususunda ortaya çıkmaktadır.

Ders tekrarı konu okuyarak değil soru çözülerek yapılır. Konunun üzerine çözülen sorularla hem sınavda çıkabilecek güncel yazılı soruları alıştırması yapılmış olur hem de konunun tam anlamıyla zihinde oturması sağlanır.

Yazılı sınavlar hakkında en çok merak edilenler

Öğrencilerin yazılı sınavlar hakkında en çok merak ettikleri sorular şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

 • Yazılıya sınavdan bir gün önce çalışsam yeterli olur mu?
 • Sorular test mi olacak yoksa klasik mi?
 • Ünite sorumluluk aralığı nasıl belirlenir?
 • Ortaokul yazılı sorularına nereden ulaşabilirim?

Tek tek cevaplandırarak ilerleyelim.

Yazılı soruları ve cevapları elinizde olsa dahi yazılıya bir gece öncesinden çalışılmaz. Kesin ve net bilgidir. Beynin işleyiş sistemi bilginin tekrarlarla yerleştirilmesine dayandığı için, bir gece öncesinden çalışılan sınav sadece günü kurtarır hayatınızı kurtarmaz.

Soruların test mi klasik mi olacağını yazılı sorularını hazırlayan öğretmen belirler. Bazı derslerde test formunda sınav yapılabilirken, sözel ağırlıklı derslerde test formunda sınav yapılamamaktadır. Lise yazılı soruları içinde bu durum geçerlidir. Aynı şekilde ortaokul yazılı soruları içinde bu durum geçerlidir.

Ünite sorumluluk aralıkları birinci yazılılar için sınava kadar işlenilen tüm konular olarak belirlenir,

İkinci yazılılar için ise bütün konular olarak belirlenmektedir. Bu durumda birinci yazılı zamanında konuları güzel öğrenirseniz, ikinci yazılıda hiç sıkıntı çekmeden başarılı olabilirsiniz.

Ortaokul yazılılarının en çok indirildiği site eğitimhane olarak bilinmektedir. Sınav zamanı binlerce öğrenci yazılı soruları eğitimhane aramasıyla ortaokul yazılı sorularını indirerek bu vasıta ile çalışmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER