Zeki Haber

Rekorları alt üst eden “UÇAK”

Rekorları alt üst eden “UÇAK”

Kudretli stratolaunch uçağı , ilk kez california’daki mojave çölündeki hangarından çıktı. Görkemli makinenin uzaya roket fırlatmak için kullanılmasını isteyen mikro ortak kurucularından paul allen tarafından inşa edildi. Kanatları 385 M’lık büyük bir alana uzanırken, stratolaunch, dünyanın en büyük uçağı  olma özelliğinin yanında aynı zamanda dünyanın en büyük all-kompozit uçak rekorunu da taşıyor. Uçak toplam olarak bir futbol sahası kadar alan kaplıyor.

Uçak kanat genişliği 385 ft

Peki neden uzaya roket fırlatmak için uçağa ihtiyaçımız var?

Stratolaunch’tan fırlatılan roketler yakıt masraflarından tasarruf sağlıyor ve uzaya daha rahat, daha güvenilir ve rutin bir erişim sağlıyor. 

‘Düşük Dünya yörüngesine (LEO) erişimi normalleştirmenin hayatımızı yeniden tanımlama potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz’ , Allen’in şirketinin misyon belgesini okuyor. ‘Bunu, ticari, hayırsever ve hükümet kuruluşları için zengin ve uygulanabilir veri toplamak, bilim, araştırma ve teknolojideki ilerlemeleri uzaydan sürmek için daha fazla fırsat yaratarak yapacağız’ dedi. Stratolaunch şu anda mojave hava alanında yapım aşamasındadır. Allen, uçağın bu on yılın sonuna kadar tamamen faaliyete geçmesini amaçlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.