Eğitimcilerin ağırlıkta olduğu "Eğitimde İyi Örnekler" sayfasında, kariyer basamakları; uzman öğretmenlerik ve başöğretmenlik konusunda öğretmenleri heyecanlandıran bir paylaşım yapıldı.

Bakan'ın uzman öğretmenlik olumsuz görüş bildirirken, başöğretmenlik için yeşil ışık yaptığı dile getirildi.

Mahmut ÖZER, ÖMK'de sürelerin düşürüleceğini söylemişti

2023 yılı kariyer basamaklarına başvurunun birinci aşaması olan uzman öğretmen ve başöğretmenlik eğitim programı başvuruları 9 Haziran'da sona ermişti.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü olan 04 Ekim 2023 tarihi itibarıyla öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlar ve hâlen öğretmen olarak görev yapanlar, başöğretmenlik eğitim programı’na ise yazılı sınav başvuru tarihinin son günü olan 04 Ekim 2023 tarihi itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlar ve hâlen uzman öğretmen olarak görev yapanlar başvuruda bulunmuştu.

Ancak tartışmalar bir türlü bitmedi. Öğretmenler, önceki milli eğitim bakanı Mahmut ÖZER'in,  ÖMK'de uzman öğretmenlik süresinin 5 yıla indirileceği, 20 yıl üzeri hizmeti olan uzman öğretmenlerin başöğretmenliğe beklemeden başvuru yapabileceği konusundaki sözlerinin yerine getirilmesini bekliyorlar.Bu konuda da öğretmenlerin beklentisi devam ediyor.

Sadece Başöğretmenlik süresi değişebilir!

Tam da bu noktada, Facebookta 327.000 takipçisi olan "EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER" sayfasında uzman öğretmenlikte sürenin değişmeyebileceği ancak başöğretmenlikte ise sürenin azaltılacabileceği iddia edildi. İddiada, MEB Bakanı Yusuf TEKİN'in bu konuda görüş bildirdiği dile getirildi.

İşte O iddia:

Başöğretmenlikte süre

Mesleki Gelişim Çalışmalarının MEBBİS'e Yüklenmesi 

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarının Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) üzerinden 30 Mayıs 2023 tarihinde başlayan yüklenme işlemleri, 04 Ekim 2023'e kadar devam edecek.

Eğitimler 17 Temmuz'da başlayacak

"Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru" eki takvimine göre, uzman öğretmenlik eğitimleri 17 Temmuz-08 Eylül 2023 tarihleri arasında, başöğretmenlik eğitimleri ise 17 Temmuz-18 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak.