Öğretmenler %95’lere yakın aşılanma ve koruyuculuk oranına sahip

Bakan Koca: "öğretmenler, şu anda %95’lere yakın aşılanma ve koruyuculuk oranına sahip" dedi.

Öğretmenler %95’lere yakın aşılanma ve koruyuculuk oranına sahip

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğretmenlerin %95’lere yakının aşılanma ve koruyuculuk oranına sahip olduğunu söyledi.

Bakanın twitterde yaptığı paylaşım:

"Öğretmenlerimizde 2 doz aşısını yaptıranların oranı %77’yi buldu. En az 1 doz aşısını yaptıranların oranı %90’ın üzerinde. Covid-19 hastalığını geçirenlerin oranıysa %4,4’lerde. Sonuç olarak, öğretmenler, şu anda %95’lere yakın aşılanma ve koruyuculuk oranına sahip."

3. doz mutlaka gerekli!

Sağlık Bakanı Koca 3.dozun mutlaka yapılması gerekir dedi.

"2 doz Sinovac aşısını olan 15 milyon kişi var. 9 milyonu 3. dozu da yaptırdı. 3. dozu yaptıran 9 milyon kişinin hastane yükü %1,5-1,6. Buna karşı, 2 doz aşısını olup, hatırlatma dozunu yaptırmayan 6 milyon kişinin hastane yükü 6-7 kat fazla. 2 doz etkili, 3. doz mutlaka gerekli!"

Eğitim için aşı oranı yükseltilecek

Artık aşı var, yeni dönemde okulları kapatmayı asla istemiyoruz. Olsa olsa bu, vaka sebebiyle, sınıf bazında geçerli olabilir. Mümkün mertebe bu bile olsun istemiyoruz. Eğitimin hiç aksamadan sürdürülmesi için de vatandaşlarımızla birlikte aşı oranını yükseltmeye çalışacağız.

Türkiye doz sayısında dünyada 8.

Bu toplum, çocuklarına 13 farklı aşıyı %98 oranında yaptırıyor. Toplumun aşıda bir sorunu yok. Şu an doz sayısı olarak dünyada 8. sıradayız. Avrupa ülkelerinden sadece Almanya bizim önümüzde. Nüfusa oranla yapılan günlük aşı dozu miktarıylaysa genelde dünyada 3. veya dördüncüyüz!

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 01:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER