Sınıfta koronavirüslü öğretmenin yaydığı virüsün %90'ı havada asılı kalıyor!

Koronavirüslü öğretmenin yaydığı virüsün %90'ı havada asılı kaldığı belirtildi.

Sınıfta koronavirüslü öğretmenin yaydığı virüsün %90'ı havada asılı kalıyor!

MEB okulları kademeli olarak 21 Eylül'den itibaren yüz yüze eğitime açıyor. Okulların açılma kararı yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.Çünkü aşağıdaki haber yüz yüze eğitimin o kadar kolay olmayacağını,öğretmenlerin ve öğrencilerin ne kadar risk altında olduğunu gösteriyor.

Koronavirüslü öğretmenin yaydığı virüsün %90'ı havada asılı kalıyor.

Araştırmaya göre kapalı bir alanda iyi bir hava akımı olsa da koronavirüs tutunmaya devam ediyor.

Minnesota Üniversitesi bilim insanları karantina sebebiyle ağustosta açılması planlanan okullar için sınıf ortamında bir araştırma yaparak Covid-19'un kapalı ve kalabalık mekanlardaki yayılma hızıyla ilgili bir araştırma yaptı.

Araştırma görevlileri virüse yakalanan birinin kapalı mekanlarda konuşmak, öksürmek, hapşırmak veya hareket etmek gibi eylemler sonrası Covid-19'u ne derece bulaştırabileceğiyle ilgili bir simulasyon hazırladı. Simulasyona vantilatör ve klima gibi yaygın şekilde kullanılan etmenler de dahil edildi.

Buna göre kapalı mekanlarda iyi bir havalandırma sisteminin olması, virüsün etkisini sadece yüzde 10 oranında azaltıyor. Simülasyonda, koronavirüs taşıdığı varsayılan bir öğretmen 50 dakika boyunca konuşurken, virüs parçaçıklarının çoğunun havada asılı kaldığını, bazılarının da hava sirkülasyonun etkisiyle sınıfın duvarlarına tutunduğu tespit edildi.Araştırma sorumlusu Makine Mühendisi Doçent Doktor Sua Yang, havalandırma ile oluşan akımın sıcak noktalar ve girdaplar meydana getirdiğini belirterek, virüsün en çok bu girdaplarda asılı kaldığını belirtiyor. Yang, "Virüs parçacıkları akımın etkisiyle hareket ederek duvarlara yapışıyor. Ancak büyük oranda havada oluşan girdaplar üzerinde kalıyorlar. Bu sebeple havalandırmanın oluşturduğu akımın virüsü kapalı mekanların dışına attığı söylenemez, etkisi sadece yüzde 10 oranında." diye konuştu.

Öğretmenin sınıftaki konumu önemli

Araştırmada öğretmenin ders anlatırken oluşan hava menfezinin hemen yanında konumlanmasının ise virüsün sınıfa yayılma oranını azalttığı belirlendi. Sonuçlara göre, kapalı mekanlarda virüsün yayılma oranını düşürebilecek en önemli etkenin, iç mekan tasarımı ve havalandırmanın doğru konumlandırılması olduğu ortaya çıktı.

Doktor Sua Yang, okulların açılması ve normalleşme çalışmalarıyla birlikte ofis, sinema, tiyatro, mağaza ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde çalışan yöneticilerin kendilerine daha fazla danışacağını belirtiyor ve ekliyor, "Eğer klimanız iyi bir konumda ve iyi çalışıyorsa, mekandaki insanlar da etrafa uygun bir şekilde dağılmışsa, virüs ve salgın hastalık açısından çok daha güvenli bir ortam sağlanacaktır."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER