Eğitimci yazar Salim ÜNSAL 2023 YKS sonuçlarını daha önceki yılların puan-sıralamalarını da dikkate alarak bir dizi yorumlarda bulundu. Salim ÜNSAL'ın kısa bir süre sonra tercih işlemleri ile ilgili hap bilgiler paylaşacağını düşünüyoruz.

YKS sonuçları açıklandıktan kısa bir süre sonra puanlar ve sıralamalarla ilgili Rehberlik Ekipler Amiri Salim ÜNSAL twitter hesabından paylaşımlarda bulundu. İlk kullandığı ifade:"İlk baktığım sonuç 2022 ile büyük benzerlik taşıyor..." Daha sonra paylaşımlarına devam etti. Öğrencilerin tercih sürecinde işlerine yarayacak önemli paylaşımlar yaptı. İşte en yeniden başlayarak Salim ÜNSAL'ın o paylaşımları:

-Kontenjan artış veya azalışlarını görmeden hangi bölümde ne tür değişimler olabileceğini öngörmemiz zor. Ancak mevcut durumun benzerliği ve 2022 referans değerlerinin sağlamlığı nedeniyle hemen her bölümde bir puan ve sıralama artışına hazırlıklı olmanız, özellikle alt sıralarda ve düşük puan bölümlerde bunun daha etkili olacağını beklemeniz gerekir. Temkini elden bırakmama yılı özetle

-Çok sayıda üniversite öğrencisi ve üniversite mezunu sınava girince lise son sınıf düzeyindeki adayların sıralama performansına olumsuz yansımış olabilir bu durum. Henüz elimizde net veri yok ama durum biraz o yönde gibi görünüyor.

- Henüz bir basın bildirisi yayınlanmamasına rağmen ÖSYM Başkanı tercihlerin resmi tarihini duyurdu. 2023-YKS resmi tercih işlemleri (AİS'e girişler) 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

-Bu da üst bölgede yaşanan durum. TYT dengede, sayısal daha iyi, sözel daha iyi, EA daha iyi, dil çok az gerilemiş durumda..

Bu yıl daha rasyonel seçimler yapılacak

-Geçen yıl çoğu bölüm 2021 verisi oluşmadığı için ezbere tercih edilmiş ve taban sıraları nispeten makul ve erişilebilir düzeyde çıkmıştı. Bu sene yeni açılacaklar hariç tüm bölümlerin 2022 referans sıraları olacağı için ezbere değil daha rasyonel seçimler yapılacak. Bu ise okul taban sıralarının artabileceğine ilişkin kritik tehlikeyi de göz ardı etmememizi beraberinde getiriyor. Uçmadan, temkinli ve listenizin alt sıralarını sağlama alacağınız bir tercih süreci sizi bekliyor...

Üst puan diliminde puan ve sıralama benzerliği

-Alın size bir de üst puan dilimindeki puan ve sıralama benzerliği... TYT ve Sayısalda negatif fark kapanıyor, eşitleniyor. Eşit ağırlıkta ise durum çok daha iyiye gidiyor. EA için iyi bir yıl olduğunu söylemiştim değil mi?

Kolay bir tercih dönemi yaşayacağız!

-Sınavdaki benzerlik kolay bir tercih süreci yaşamanızı sağlayacak. Büyük sürprizler beklemeyin yerleştirmede. Henüz kılavuz yayınlanmadığı için tezgahta ne ürün var bilmiyoruz ama orada da kontenjanlar eksilmez, artar. Kılavuz sıraları tercihlerinizi belirlemede doğru bir veri olacak...

Bu yıl EA olma yılıydı

-Orta üst dilimde TYT'de 75 k, sayısalda 27 k sıralama gerilemesi yaşanmışken, sözelde 2 k gerileme olmasına rağmen çok yakın, eşit ağırlıklıda ise 14 k daha iyi bir sıra oluşmuş... Tam eşit ağırlıklı aday olma yılı...

Puanlar 2022'ye çok benziyor ama sıralamaya bakılmalı

-Puanlar 2022'ye yüksek benzerlik içeriyor. Neredeyse eşit düzeyde. Ancak tercihlerde puana değil sıraya bakmanız gerektiğini tabi ki unutmuyorsunuz..

-Alt puan dilimlerinde TYT, sayısal ve yabancı dilin sıralama olarak biraz gerilettiği, Sözelin daha iyi bir sıralama ürettiği, eşit ağırlığın ise yüksek düzeyde benzerlik içerdiği görülüyor. Şimdilik küçük veriler bunlar.

Ve şu resimleri ekledi bu ifadeye: