Samsun BİLSEM’den 10 öğrenci dünya birincisi oldu

Samsun BİLSEM’den 10 öğrenci Uluslararası Carıbou Matematik yarışmasında dünya birincisi oldular

Samsun BİLSEM’den 10 öğrenci dünya birincisi oldu

Samsun BİLSEM’den 10 öğrenci Kanada merkezli tüm dünyada aynı anda 13-14 Ocak 2021 tarihinde yapılan Uluslararası Carıbou Matematik yarışmasınd .tüm sorulara doğru cevap vererek dünya 1.si oldular. 

Samsun MEM Müdürü Coşkun ESEN twitter sosyal medya hesabında şunu paylaştı:

"Samsun BİLSEM’den 10 öğrencimiz Uluslararası Carıbou Matematik yarışmasında Dünya Birincisi oldular. 3. ve 4. sınıflarda 5162 öğrenci arasından 9 öğrenci, 5. ve 6. Sınıflarda 8102 öğrenci arasından 1 öğrencimiz  tüm sorulara doğru cevap vererek Dünya Birincisi oldular.Tebrikler"

Zekihaber.com olarak öncelikle öğrencileri,aileleri ve öğretmenleri, ayrıca Samsun MEM'i, bu güzel dereceye vesile olduğu için yürekten kutluyoruz.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması

Caribou Matematik öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli bir organizasyondur. Uluslararası Caribou Matematik Yarışması ise dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır. 

Yılda 6 defa, 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 kategorilerinde düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca, Çince ve Farsça gibi dillerde yürütülür. Türkiye’ de yarışmaya katımak isteyen okullar ve öğrenciler yarışmaya bu dillerden uygun olanı seçerek katılırlar.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması yılda 1 kez düzenlenen ve öğrencileri yarıştırarak sıralamasını veren yarışmalardan farklıdır. Öğrenciler bir yıl boyunca 6 adet yarışma deneyimleyebilirler, böylece öğrencilerin gelişim süreçleri takip edilebilir. 

Yarışma sonuçlarına ulaşmak için uzun süre beklemek gerekmez. Sonuçlar, yarışma tamamlanmasından en geç 1-2 gün sonra öğretmene mail olarak gönderilir.

Ayrıca yarışma katılımı olan okullar ve öğrenciler, sitede yer alan o yılın ve bir önceki yılın yarışma soruları, online matematik ve mantık oyunları, calcrostic adı verilen puzzle etkinlikleri gibi ektsra materyallere ücretsiz olarak erişebilirler ve böylece uluslararası matematik etkinliklerini deneyimle imkanına sahip olurlar.

Yarışma Kuralları

-Öğrencilerin testi tamamlamaları için 50 dakika süreleri vardır.
-Sınav süresince hesap makinası kullanmak yasaktır. Kalem, kağıt, defter gibi malzemeler kullanılabilir.
-Öğrenciler sınavı kendi başlarına yapmalıdırlar. Başkalarından yardım almaları kesinlikle yasaktır.
-Eğer bir öğrenci, sınav süresince 30 dakikadan fazla bekler ve sistem boş kalırsa, öğrencinin katılımı iptal olur.
-Okul ya da öğrenci kayıt işlemi yaptıktan sonra okul bilgisayarlarından birini sisteme tanıtmanız gerekmektedir. Bu işlem bilgisayarların ip adresleri üzerinden, yarışma günü sınavın okulda gerçekleştiğini teyit etmek amacıyla sistem tarafından kontrol için gereklidir.
-Her yarışmada en az bir tane, öğrencilerin ilgiyle takip ettiği etkileşimli sorulardan bulunur.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması Türkçe Kılavuzu için TIKLAYINIZ 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER