Cevabım merak edilen bu sorunun cevabını, "MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği" ve "MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönergesi" ne göre hazırlanan Kılavuzda açık ve net olarak bulabildik.

MEB Yazılı ve Uygulama Sınavlar Kılavuzu'nda "Yazılı Sınavların Usul ve Esasları" başlığındının ç maddesinde, seçmeli derslerde ortak yazılı hangi durumda yapılır? Hangi durumda yapılmaz şu şekilde yer verilmiş:

Ülke Geneli 6. ve 9.Sınıf Mazeret Sınav Soruları ve Cevapları Ülke Geneli 6. ve 9.Sınıf Mazeret Sınav Soruları ve Cevapları

Seçmeli derslerde ortak yazılı sınav hangi durumda yapılacak, hangi durumda yapılmayacak?

"Seçmeli ders birden fazla şubede seçilmiş ise o şubelerde o ders için ortak yazılı sınav yapılır. Ancak aynı sınıf düzeyinde birden fazla şube olmasına rağmen bu şubelerden yalnızca birinde seçilen dersin sınavı okul geneli ortak yapılmaz. Örneğin, bir okulda 6. sınıf düzeyinde beş şube bulunmakta ve bu şubelerden yalnızca birinde seçmeli ders olarak “okuma becerileri” dersi seçilmiş diğer şubelerde bu ders seçilmemiş ise bu dersin sınavı ortak yazılı sınav olarak yapılmaz."

Kısaca bir seçmeli ders en az 2 sınıfta okutuluyorsa okul genelinde ortak yazılı sıanvı yapılacak. Diğer durumlarda yapılmayacak. Ülke geneli yada il-ilçe geneli zaten seçmeli dersten ortak yazılı sınav yapılmayacak.

MEB Ölçme ve Değerlendirme yönetmeliği (PDF İndir) için TIKLAYIN

MEB Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi - 2023 için TIKLAYIN

ZEKİHABER.COM