2021 LGS ve 2021 YKS'de konular değişmedi

MEB, 2021 LGS ve 2021 YKS sınavlarında konuların değişmediğini tüm konulardan soru sorulacağını açıkladı.

2021 LGS ve 2021 YKS'de konular değişmedi

MEB, 2021 merkezi sınavlar olan LGS ve YKS'de öğrencilerim müfredatın tamamından sorumlu olduklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların konularında bir değişiklik olmadığını, öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulacağını bildirdi.Yani 2021 LGS ve 2021 YKS de tüm konulardan soru sorulacak.

İlerleyen günlerde süreç değerlendirilip değişiklik olması durumunda konu tekrar değerlendirilecek.MEB, sınavlara hazırlık için hem YKS için, hem de LGS için kaynak desteğine devam edecek.8.sınıflar için her ay LGS örnek soruları yayınlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, "LGS ve YKS gibi merkezi sınavların kapsamında şu anda bir değişikliğin söz konusu olmadığı" duyuruldu.

MEB'in açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

2020 LGS VE 2021 YKS MÜFREDATI DEĞİŞMEDİ

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınav ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların kapsamında bir değişiklik söz konusu olmayacak. Öğrenciler tüm müfredattan sorumlu tutulacak.

"Merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik söz konusu olmayıp öğrencilerimiz tüm müfredattan sorumlu olacaktır. Süreçle ilgili önümüzdeki aylarda önemli bir değişiklik olması durumunda konu tekrar değerlendirilebilecektir. Öğrencilere sınava hazırlık sürecinde destek kaynaklar sunulacak ve bu alandaki bütün ihtiyaçları karşılanmaya devam edilecektir. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kaynak desteklerini artıracaktır. Daha önce de olduğu gibi her ay örnek soru kitapçıkları yayımlanmaya devam edecektir. Ayrıca bu sene her ay 8. sınıf öğrencilerine yönelik çalışma fasikülleri yayımlanacaktır. Öğrencilerin örnek soruları ve sağlanan kaynak desteklerini yakından takip etmeleri özellikle tavsiye edilmektedir."

MEB AÇIKLAMALARI İLE ÇELİŞTİ

MEB, aslında daha önceki açıklamaları ile çelişti. Çünkü şu ifadeyi kullanmışlardı:"Merkezi sınavlara hazırlanan öğrenciler için sınav müfredatının uzaktan eğitim sürecine uyumlu hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. "

Öte yandan MEB Bakanı Ziya Selçuk'un TRT Haber canlı yayından soran 20 Kasım 2020 tarihli webde yer alan "BAKAN SELÇUK TRT HABER CANLI YAYININDA SORULARI YANITLADI" haberde merkezi sınavlarla ilgili bölüm aynen şöyle:

"Çocuklarımızın sadece işini kolaylaştırmak için yaptık"

Bakan Selçuk, her bir dersin videosunu, konu anlatımını, soru çözümünü oluşturarak çocukların bunu online ya da offline izleyebilmeleri için video kütüphaneler kurduklarını, öğrencilerin dersi isterlerse buradan, isterlerse TRT EBA'dan dinleyebileceğini aktardı.
 
Öğrencilerin akademik destek yazılımından da faydalanabildiğini ifade eden Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün bunları çocuklarımızın sadece işini kolaylaştırmak için yaptık. Bundan önceki yıllarda var mıydı? Yoktu. Salgın dönemi olduğu için daha fazla desteğimiz olsun diye yapıyoruz. Bu çocuklarımızın sınavla ilgili içerikler konusunda yüklerini azaltmak noktasında da bir çalışma var. Önümüzdeki hafta bununla ilgili bir açıklama yapılacak. Daraltılacak mı? Nasıl bir çerçeve çizilecek? Bu çok teknik ve uzun çalışılması gereken bir konu. Uzun derken önümüzdeki haftayı kast ediyorum."
 
Bu sene sınava girecek öğrencilerin, geçen yıl sınava giren öğrencilerin sorumlu tutulduğu her konudan sorumlu tutulup tutulmayacaklarına ilişkin soruya karşılık Bakan Selçuk, "Bunu söyleyemeyiz. Geçen sene sadece birinci dönemin konularından sorumlu oldular. Zaten o en uç nokta, önümüzdeki haftayı bekleyelim. Çocuklarımızın lehine bir karar olabileceğini söyleyebilirim." dedi.


Görüldüğü gibi ,keşke 2021 YKS ve 2021 LGS konularında daraltılma olacağı ifadesi hiç kullanılmasaydı...

Celal DEMİR - ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER