Bu gün şırıngalı çikolatadan ikinci çocuğun ölmesi ile aileler paniklemeye başladı.Bu nedenle aileler şırıngalı çikolota nedir? sorusunun cevabını merak etmek zorunda kaldılar.

Büyük bir şırınganın içine yerleştirilmiş akışkan çikolatadan oluşan bu ürün dikkatsizlik sebebiyle ölümcül olabiliyor.

Marketlerde satıldığı gibi okkul kantinlerinde de satılan şırıngalı çikolata çocuklarımızı bir bir ailesinden koparmaya devam ediyor.Maalesef bu gün ikinci şırınalı çikolatalı şırıngada ölüm haberi Diyarbakır'dan geldi.

Bir çok markanın ürettiği çikolatanın görüntüsü çocukları kendine mıknatıs gibi çekiyor.Ve görüntüsü çocukları cezbeden çikolatanın kapağı çocukların boğazına kolayca kaçabiliyor.

Şırıngalı çikolata neden tehlikeli?

Çocukları adete kendine çeken şırıngalı çikolatadaki şırınga, çikolatanın ucundaki kapağı basınçla fırlatıp çocukların nefes borusunu tıkayabiliyor. Bu nedenle kapağı açılmadan ağıza götürülmemeli.

İkinci şırıngalı çikolata ölümü

Bir kaç gün önce ülkemizi yasa boğan 7 yaşındaki Mert'in ölümünün ardından ir acı haber Diyarbakır'dan geldi. Aynı yaştaki Umut Bilgi de maalesef Mert gibi şırıngalı çikolata kurbanı oldu.Şırıngalı çikolatanın kapağı boğazına kaçan Diyarbakırlı Umut boğularak hayatını kaybetti. 

7 yaşındaki Umut Bilgi, 25 Kasım günü okul çıkışında bir marketten aldığı şırınga şeklindeki çikolatadan yemek istedi. Şırınga kapağının boğazına kaçmasıyla nefes alamayan çocuk apar topar Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı.Dokuz gün yaşam mücadelesi veren yedi yaşındaki Umut Bilgi, maalesef yapılan tüm müdahalelere rağmen 5 Aralık’ta yaşamını yitirdi.

Acılı aile, bütün anne ve babalara çağrıda bulunarak yaşadıkları acıları kimsenin yaşamaması için çocuklarını bu üründen uzak tutmalarını istedi.Aile ayrıca şırınga çikolatasına karşı tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulundu.
Çocukların ölümüne neden olan bu çikolatalara okul çevrelerinde, marketlerde hatta birçok tanınmış e-ticaret sitesinde bile rastlamak mümkün.

İki haftada iki küçük canımızı alan ve çok düşük fiyatlara çoklu olarak da satılan bu ürünlerin denetimiyle ilgili yetkili makamlardan henüz bir açıklama gelmedi.

Ancak internette şırıngalı çikolata satan bazı firmaların satışları durduğu gözlemlendi.Diğer taraftan çocukların kolayca ulaşabildiği satış noktalarında satılması önlenmeli.

Umarız yetkililer şırıngalı çikolata tehlikesi için daha çok canlar yanmadan gerekli yasal tedbirleri alırlar.

Tabi bu arada ailelere de çok ciddi görev düşüyor.Çocuklarının markette ne alıp yediklerini çok yakından takip etmeleri gerekiyor.