İngiltere'de son dönemlerde şirketlerin çalışanlarına çip taktırması, işçi sendikalarının tepki göstermesine yol açtı . Durumu "Endişe verici" olarak açıklayan sendikalar, bu durumdan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. İngiltere'nin en büyük işverenleriyle işçi sendikaları federasyonu, şirketlerin işçilere çip taktırması uygulamasının yayılmasından endişe duyduğunu söyledi.

DERİNİN ALTINA TAKILIYOR

İngiltere merkezli RFID çip üreticisi BioTeq'in bu zamana kadar 150 çalışana çip taktığı anlaşıldı. Evcil hayvanlara yerleştirilenlere benzeyen pirinç tanesi büyüklüğündeki cihazlar, başparmak ile işaret parmağı arasına, derinin altına takılıyor. Bu çiplerle, el sallanarak işyeri binasının  kapıları açılabiliyor, şirket araçları çalıştırılabiliyor.

SAĞLIK BİLGİLERİ DE AYARLANABİLİYOR

Çiplerde çalışanların sağlık bilgileri de ayarlanabiliyor. Biohax adlı bir İsveç şirketi de çip hakkı veriyor. Biohax'ın İngiltere'de çalışanlarına çip taktırmaları için büyük hukuk ve finans şirketleriyle görüşmeler yaptığı belirtildi. Söz konusu Şirketler arasında yüz binlerce çalışanı olan bir şirketin de olduğu belirtildi.

"ÇALIŞANLARIN ÖZEL HAYATLARINA SAYGI GÖSTERİLMELİ"

190 bin'den fazla çalışanı olan işveren örgütü CBI'dan söylenene göre, bu uygulamanın yaygınlaşmasından kaygı duyulduğu belirtilerek "İşverenlerin rahatsız edici bu uygulama yerine, işçıleriyle ilgili başka konulara odaklanması gerektiği" açıklandı.

İşçi sendikaları federasyonu TUC'un Genel Sekreteri Frances O'Grady de işçilerin şimdiden çip taktırmaya zorlanabileceği endişesini düşünmeye başladığına dikkat çekerek "Bazı şirketler, çalışanların özel hayat haklarını hiçe sayarak, teknoloji yoluyla mikro yönetim peşinde " gibi açıklamalarda bulunuldu.

O'Grady, mikro çip'lerle, patronların çalışanlar üstünde daha fazla güç ve denetim elde edeceğini açıkladı "İşverenleri bundan vaz geçmeleri konusunda ikna etmeye çalışıyoruz " diye konuştu.

FİYATI 90 DOLARLA 335 DOLAR ARASINDA GİDİP GELİYOR

BioTeq şirketinin kurucusu Steven Northam ise, Guardian gazetesine, bu zamana kadar deneme amaçlı olarak 150 kişiye çip taktıklarını açıkladı, uygulamaya finans ve mühendislik şirketlerinin ilgisini çektiğini söyledi.

Kendisine ve bir başka şirketinin yöneticilerine de çip taktıklarını söyleyen Northam İspanya,Fransa, Almanya, Japonya ve Çin'e cihaz gönderdiklerini söyledi. Bir kişiye çip takmanın fiyatının 70 sterlinle (90 dolar) 260 sterlin (335 dolar) arasında olduğunu anlattılar.

"GÜVENLİĞİ ARTIRACAK"

Eski bir piercing'ci olan Biohax şirketi kurucusu Jowan Österlund da Daily Telegraph gazetesine bu çip'lerin hukuk ve finans şirketleri'nin güvenliğini artırabileceğini anlattı, "Bu şirketler, hassas belgelerle çalışıyorlar. Çip'ler yardımıyla bu dosyalara erişimde sınırlandırılma getirilebilir" gibi açıklamalarda bulundu.

Biohax şimdiye kadar çoğu İsveç'te 4 bin kişiye çip taktığını  açıkladı. Geçen yıl Wisconsin'deki Three Square Market adlı şirket, ABD'de çalışanlara gönüllülük esasında zorunlu çip taktıran ilk şirket olduğunu soyledi.