Zeki Haber

Soğan Neden Bizi Ağlatıyor?

05.10.2017
116
Soğan Neden Bizi Ağlatıyor?

 

  • Coventry Üniversitesi’nden Dr Duane Mellor, tam olarak soğanların bizi ağlattığını söylüyor.
  • Sebzedeki bir kimyasalın gözlerimizde sülfürik asidin üretilmesine neden olduğunu belirtiyor.
  • Tatlı soğanların daha az kimyasal içerdiğini için göz yaşımızın akmasına sebep olmamaktadır. 

Soğan, temel bir mutfak malzemesidir, ancak onları parçalamak sıklıkla ağlatabilir.

Bilim adamlarına göre sebzenin gözlerimizde sülfürik asit oluşturması  bu garip olgunun arkasındaki nedeni ortaya çıkarıyor.

Bununla birlikte, soğanın serbest bıraktığı kimyasalın sebep olduğu asit miktarı öyle küçük ki bu sadece gözlerimizi tahriş ediyor, bu yüzden onları sıkarken ağlıyoruz “dedi.

Büyüleyici açıklama, Coventry Üniversitesi öğretim görevlisi tarafından geldi. Duane Mellor, bazı soğan çeşitlerinin neden diğerlerinden daha fazla ağlamaya sebep olduğunu açıkladı.

Dr Mellor The Conversation’da soğanların bizi ağlattığını açıkladı, çünkü zararlıları korumak için bir savunma mekanizması olan propanthial s-oxide adı verilen bir kimyasal ürettiler.

Ancak kimyasal uçucudır, bu yüzden bir kere parçalandıktan sonra serbest bırakılır sonra göz yüzeyimizi kaplayan suda hızla buharlaşıp eriyebilir.

Suyla reaksiyon, sülfürik asidin, gözyaşı bezlerini tahriş eden çok küçük bir miktarda oluştuğu anlamına geldiğini belirtti.

Neden böyle olduğu konusunda çok sayıda bilimsel tartışma var, ancak bir teori, soğanın keskinliğinin, sebzenin büyüdüğü topraktan ne kadar kükürt aldığına bağlı olduğunu söylüyor.

Toprağın kükürt içeriği ne kadar yüksek olursa, soğan o kadar çok bizi ağlatır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.