Zeki Haber

Sonbahar Ve Kış Aylarında Nasıl D Vitamini Alırız?

Sonbahar Ve Kış Aylarında Nasıl D Vitamini Alırız?

Sonbahar ve kış aylarında D vitamini almak çok zor olduğu konusunda hem fikiriz özellikle işe veya okula sabah karanlığında gidip akşam güneş battığında çıkanlar için.

Beslenme yazarı Rhiannon Lambert  “D vitamini kalsiyum ve fosfor gibi mineraller yağda çözündüğü için vücut sağlığı açısından anahtar olduğunu söyledi.”Ayrıca, güçlü kemiklerin oluşmasında ve korunmasında hayati bir rol oynayan kalsiyumu emmeye yardımcı oluyor” dedi.

Ana D vitamini kaynağımız güneştir .Güneş ışığındaki ultraviyole B radyasyonu  özellikle öneme sahiptir. Cildimiz bu ışına maruz kaldığında D vitamininin aktif formu olan D3 sentezlenmeye başlar.

Lambert, D vitamininin dört ana avantajının olduğunu söylüyor:

 1. Kalsiyum ve fosfor emilimine yardımcı olur
 2. Kemikleri güçlendirir
 3. Beynin gelişimini ve işlevini arttırır
 4. Enflamasyonu azaltabilir

Yeterli miktarda D vitamini alınmaması, çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalazi gibi eksikliklere neden olabilir.

D vitamini eksikliğinin diğer bulguları, sürekli öksürük ve soğuk algınlığı, yorgun hissetme, mevsimsel duygu-durum bozukluğu, zayıf kemik ve diş sağlığı ayrıca düşük ruh hali gibi ortak sağlık koşullarında kendini gösterebilir.

Yetişkin ve Çocukların D vitamini ihtiyaçları sürekli tartışmaya açık olsa da bebekler,yaşlılar ve hamile kadınlar için bir miktar belirlenmişti fakat en son alınan kararlar doğrultusunda  herkesin 10 mikrogram alması önerildi.

Fakat Lambert’in belirttiği gibi, “Her insanın D vitamini ihtiyacı eşit değildir, vücudunuzun biyolojik olarak ne kadar ihtiyaç duyduğu ve ne kadar emdiği kişi başına hafifte olsa farklılık gösterebilir”.

D vitamini içeren temel besin kaynakları:

 • Yağlı balık; somon, sardalya.
 • portakal suyu
 • Kahvaltılık tahıllar
 • Kırmızı etler
 • Yumurta sarısı
 • Peynir
 • soya peyniri
 • Güçlendirilmiş ürünler

Eğer yinede besin takviyesi almak istiyorsanız miktarının belirlenmesi ve vücudunuzun ihtiyacını öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.