Zeki Haber

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Sosyal Medya Zararları Var Mı? Varsa Nelerdir?

Son yüzyılın en büyük teknolojik devrimi olan İnternet insanlar tarafında farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Bilgi edinmek, iletişim kurmak, alışveriş yapmak ya da medya içeriklerini izlemek İnternet’te en fazla tercih edilen eylemlerden olmaktadır. Sosyal ağlar da günümüzde neredeyse her çevrimiçi kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Doğru kullanıldığında insan hayatını kolaylaştıran bu platformlar sanıldığı kadar masum olmayabilmektedir.

Sosyal medya zararlı mıdır?

Sosyal medya kullanımında fayda ya da zararı bilinçli kullanım belirlemektedir. Çocukları ve gençleri İnternet’ten gelebilecek tehlikeler hakkında bilinçlendirmek teknolojinin yararlı bir platform olmasını sağlamaktadır. İnternet’te nitelikli vakit geçirilmesi pek çok yönden eğitici olabilmektedir. Sosyal ağlar doğru kullanımla gündelik hayatı kolaylaştırabilmektedir.

Sosyal medyanın zararları

Tüm gününü sosyal medyada harcayanlar gerçek hayattan uzaklaşabilmekte, özellikle gençlerde asosyal, mutsuz ve hayata karşı pasif kişilikler ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde her yaştan insanın suça ya da olumsuz durumlara kayıtsız kalması, bu durumlara müdahale etmek yerine yalnızca olayları sosyal medya hesaplarında paylaşmaya odaklı olması bu nedene bağlanmaktadır. İnsanların tüm düşüncelerini internet üzerinden paylaşması yüz yüze iletişimi de giderek azaltmaktadır. Bu durum psikolojik sorunlara, aile üyelerinin birbirinden uzaklaşmasına ve boşanmalara kadar varmaktadır.

Sosyal ağlarda yapılan paylaşımların neredeyse hiçbir zaman kaybolmaması farklı bir sorunu ortaya çıkartmaktadır. Kişilerin paylaşımları iş başvurularında dahi karşılarına çıkabilmektedir. Güvenliğe dikkat edilmemesi durumunda kişisel bilgilerin tehlike altına girmesi ve kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılması sosyal medyanın diğer zararı olmaktadır.

ZEKİHABER.COM

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. bilinmeyen kişi dedi ki:

    iğrenç

  2. bilinmeyen kişi dedi ki:

    iyi

  3. muzaffer çevik dedi ki:

    Sosyal medyanın zararları olduğu kadar avantajları da var. Son günlerde sosyal medya dolandırıcılığında büyük artışlar başladı ve bir çok kişi bu konudan muzdarip. Bende sizin yazınıza ek olarak en çok yapılan sosyal medya dolandırıcılığı yazısını paylaşmak isterim. https://www.muzaffercevik.com/sosyal-medya-dolandiriciligi/

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.