Zeki Haber

Takip Mesafesi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Takip Mesafesi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Takip Mesafesi Nedir?

Takip Mesafesi Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?

Takip mesafesi kısaca şehir içi ya da şehir dışı karayollarında aynı şeritte ilerleyen iki aracın arasında olması gereken mesafenin anlatımında kullanılan ifadedir. Bu mesafe hesaplanırken ise takip mesafesi arkada seyreden aracın saatte aldığı kilometre hızının yarısı kadar olmalıdır. Örneğin 80 kilometre hızla giden bir aracın öndeki aracı takip edeceği mesafe 40 metre olmalıdır. Ya da 90 kilometre hızla ilerleyen bir araç takip mesafesini 45 kilometre olarak düşünülebilir. Bu kuralın uygulanış hesaplanışına bir diğer deyişle 2 saniye kuralı da denilebilmektedir. Yani aracın 2 saniyelik süre zarfında kat edeceği mesafeyi ifade etmektedir. Ancak takip mesafesi sadece hıza bakılarak değil hızın yanı sıra yol koşulları, hava şartları, araç yükü gibi unsurlarda göz önüne alınmalıdır.

Takip Mesafesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araba seyir halindeyken bu mesafelerin net olarak hesaplaması söz konusu değildir. Ancak bunu hesaplamak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan birisi düz yollardaki kenar taşlarının 50 metre ara ile yerleştirilmiş olması bu taşların mesafe belirleyici olarak kullanılması olarak gösterilebilir. Yani kenar taşları arası mesafenin takip mesafesi olarak kullanılması durumunda araçlar arasındaki mesafe 50 metre olarak sabitlenmiş olacaktır. Bir diğer yöntem ise 88/89 kuralıdır. Bu kurala göre normal tempo ile söylendiğinde 2 saniyelik bir zaman harcanmasıdır.

Takip Mesafesine Uyulmaması Durumunda Ceza Var Mıdır?

Araç takip mesafesine uyulmaması durumunda cezai yaptırım mevcuttur. Bu yaptırım maddi şekilde uygulanmaktadır. Yani bu kurala uyulmaması durumunun tespiti sonrasında 95 TL tutarında cezai yaptırım uygulanır. Bu cezai tutarın erken ödenmesi durumunda ise cezada bir miktar indirim yapılır.

ZEKİHABER.COM

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.