Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sorusunun en kısa cevabı, devlet desteği ile yapılan bir sigorta çeşidi olmaktadır.

Kişilerin, SGK anlaşması olan özel hastanelerde daha iyi kalitede sağlık hizmeti almaları tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat ve sözleşmesi çerçevesinde belirlenen esaslarla kolaylaştırılmaktadır. SGK’lı olan kişilerin, sağlık hizmetlerinden daha detaylı ve uygun fiyatlara faydalanabilmeleri, hastanede oluşan masrafların sigorta şirketleri tarafından karşılanması amaçlanmıştır. Tamamlayıcı sağlık sigortasından anlaşmalı hastaneler kapsamında faydalanmak isteyen kişilerin, SGK’lı olmaları ve 60 yaştan büyük olmamaları gerekmektedir. Bu durumun istisnası, kişilerin 60 yaş öncesi sigorta poliçesi yaptırmış ve primlerini düzenli olarak ödemiş olmalarıdır.

Yeni doğan bebekler için de tamamlayıcı sağlık sigortası tavsiye edilmekte ve anne veya babalarının isteği üzerine özel sağlık sigortaları yapılmaktadır. Kişiler yaşadıkları sağlık problemleri karşısında, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ayakta ve yatarak tedavi hizmeti alabilmektedirler. SGK özel hastanede belirli bir kısmın ödemesini kapsamaktadır. Kalan ödeme kişilere yansıtılmaktadır. Fakat sizlerde tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırarak, kurumun anlaşmalı olduğu hastanelerde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanabileceksiniz.

Sağlık Sigortasında Fiyat Farklılıkları Var mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri, talep edecek kişilerin yaşlarına ve sağlık durumlarına göre değişiklik gösterecektir. Kişiler, ödedikleri tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatına bağlı olarak bazı avantajlara da sahip olmaktadırlar. 
Bunlar, 
●    Kişinin daha iyi koşullarda sağlık hizmeti satın alabiliyor olması, 
●    Kişinin ciddi/kronik bir rahatsızlık geçirmesi durumunda oluşabilecek ek masrafları kendisine yük etmemesi, 
●    Kişinin herhangi bir alanda işveren olması ile gelir vergisi istisnasından faydalanması,
şeklinde sıralanabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası için kişilerin genel sağlık sigortalarının aktif olması gerekmektedir. Bu sigorta sadece poliçede ismi olan birey için geçerlidir. Anlaşması olan kurumlarda geçerli olan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi için E-sigortam’ı ziyaret edilebilir ya da acentelere giderek yetkili kişilerden bilgi alınabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER