2020 Eğitim Takvimi Android-İphone Uygulamasını İndirin!

Milli Eğitim Bakanlığının Hazırladığı 2020 Eğitim Takvimi Android-İphone Uygulamasını Bedava İndirin!

2020 Eğitim Takvimi Android-İphone Uygulamasını İndirin!

MEB, 4 yaş ve üzeri herkese hitap eden 2020 Eğitim Takvimi Uygulamasının Android ve İphone uygulamasını ücretsiz kullanıma açtı.

Uygulamada "Günün Sözü","Günün Değeri","Günün Önerisi","Günün Kelimesi","Günün Doğrusu","Günün Atasözü","Günün Çözümü","Günün Nedeni","Günün Oyunu" yer alıyor.

MEB, Uygulamanın twitter sayfasından şu mesajı paylaştı:"Anne babalara çocuklarını büyütürken rehberlik edecek bir takvim hesabı burası…Her gün ayrı bir kelime, ayrı bir atasözü,ayrı bir özlü söz,ayrı bir oyun,ayrı bir ebeveynlik önerisi ve ayrı bir bilim içeriği...Hoş geldiniz, bir yıl boyunca beraberiz"

Uygulamada bir sonraki günün sözlerine bakmak istediğinizde,adeta ders verir nitelikte:""Lütfen önce bugünü Yaşa!" sözüyle bizi uyarıyor!

2020 Eğitim takvimi 1 Ocak'tan itibaren tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluşacak.

Uygulama indirilip açıldığında sade bir arayüzle bizi,  "Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli" sözü ile karşılıyor. 


2020 EĞİTİM TAKVİM UYGULAMASI İNDİRME SAYFALARI

iPhone uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ
Android uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ


Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020 Eğitim Takvimi Açıklaması:

"Her yeni güne, "Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli" diyerek başlayan "Eğitim Takvimi"nde, "Günün Sözü", "Günün Kelimesi", "Günün Atasözü", "Günün Doğrusu", "Günün Oyunu" gibi bölümler yer alıyor.

2020'nin ilk günüyle birlikte "Eğitim Takvimi" öğrenci ve velilerle buluştu.

Ailelerle iş birliği kapsamındaki uygulamalar, "Eğitim Takvimi" ile bir adım ileriye taşındı.

Özgün niteliğe sahip "Eğitim Takvimi", okul öncesinden ortaokula kadar ailelere ve çocuklara oyunlar, etkinlikler, bilimsel içerikler ve değerlerle ilgili küçük ipuçlarını içeriyor.

Merakı, iş birliğini, paylaşmayı, değerlerin önemini vurgulayan zengin bir içeriğe sahip takvim, Saatli Maarif Takvimi sıcaklığını yansıtıyor.

Her yeni güne, "Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli" başlığıyla yaprakları aralanan takvim, 1 Ocak'tan itibaren tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluşacak.

Takvim ön ve arka yüzüyle zengin içeriğe sahip

Takvim yapraklarının ön yüzünde eğitim, kültür, sanat ve çocuğa dair "Günün Sözü"; Türkçede kullanılan ancak anlamı daha az bilinen 365 kelimelik bir seçkinin parçası olan "Günün Kelimesi"; çocukla, eğitimle, aileyle bağlantılı, sevgi, saygı, çalışmak, onurlu olmak, gayret etmek gibi değerleri anlatan "Günün Atasözü"; günlük kullanımda sıkça yapılan yanlışlar sebebiyle dilimize yanlış yerleşmiş kelimelerin doğru kullanımına işaret eden "Günün Doğrusu" bölümleri yer alıyor.

Yaprakların arka yüzünde ise okul öncesinden, ortaokula kadar geniş bir yaş aralığını kapsayacak şekilde tasarlanan pratik, faydalı ve maliyetsiz "Günün Oyunu", Türk kültürüne ait bilinmesi gereken isim, obje, yer, yemek gibi bilgilerden oluşan "Günün Değeri"; ailelere iletişim, eğitim, hayat görüşü, pratik bilgi gibi bakış açısı oluşturabilecek "Günün Önerisi"; okul öncesinden liseye kadar ailelerin çocuk ve eğitimle ilgili yaşadığı genel sorunlara yönelik "Günün Çözümü" ve son olarak çocukların merak ettikleri ve en çok sordukları sorulara bilimsel açıklamalar getiren bölüm olan "Günün Nedeni" paylaşılıyor.

"Hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Takvimi'nin 2020'nin aileler ve çocuklar için yeni ve taze bir başlangıç olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Eğitim ekip işidir, derken bu ekibin en önemli halkalarından biri olarak hep anne babaları işaret ediyoruz. Gittiğimiz illerde meslektaşlarımızın yanı sıra en önemli paydaşlarımız olan velilerimizle de buluşmaya, sohbet etmeye gayret ediyorum. Biliyorum ki amacımız ortak. Hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. İşte bu fikirle doğdu Eğitim Takvimi. 2020 yılıyla birlikte başlıyoruz. Devamı gelecek. Anne-babalar, çocuklarına nasıl örnek olurlarsa evlatları da arkalarından öyle gelecek. Bu nedenle küçük ama bir bütün halinde anlamlı bilgiler, öneriler sıraladık. En önemlisi de anne babaları ve çocukları birbirlerine daha da yaklaştıran ve keyifli vakit geçirmeyi sağlayacak pratik ve eğlenceli oyunlar tasarladık. Ekip arkadaşlarımızın yoğun mesaisiyle ortaya çıkan bu çalışmanın, merakını sürekli besleyen, değerlerine saygılı ve mutlu bireyler yetiştirmemiz için faydalı olmasını diliyorum."

Eğitim Takvimi Facebook ve Instagram'dan @egitimtakvimi, Twitter'dan ise @egitimtakvimi1 hesabından takip edilebiliyor. Takvime, ücretsiz cep telefonu uygulamasıyla da kolayca ulaşılabiliyor."

2020 EĞİTİM TAKVİMİ İLE İLGİLİ İL MEM GÖRÜŞLERİ:

Twitter'da 1 Ocak 2020 Çarşamba günü gün boyu 2020 Eğitim Takvimi #egitimtakvimi2020 hastag ile gündemdeki yerini korudu.İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve İl Milli Eğitim Müdürleri Takvimin kamu oyuna sunulmasının ardından sosyal medya hesaplarından görüşlerini şu şekilde dile getirdiler:
Milli Eğitim Bakanlığı:"2020 yılına ailelerimize özel hazırladığımız Eğitim Takvimi ile başlıyoruz"
Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa SAFRAN :"Ailelerimiz ve çocuklarımız için her gününün ayrı bir değer olduğunu gösteren anlamlı bir çalışma"
Kilis İlçe MEM:"Nostalji ve yeniyi birarada tutan; Eğitim Takvimi,merakını sürekli güncelleyen, değerlerine saygılı ve mutlu bireyler yetiştirme sürecine katkı sağlayacaktır."
Muğla il MEM:"Her gün için ayrı bir kelime, ayrı bir atasözü, ayrı bir özlü söz, ayrı bir oyun, ayrı bir ebeveynlik önerisi ve ayrı bir bilim içeriğiyle."
Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN:"Okul öncesinden ortaokula kadar ailelere ve çocuklara oyunlar, etkinlikler, bilimsel içerikler ve değerlerimizle ilgili küçük ipuçlarını içeren özgün bir takvim"
İstanbul İl MEM:"Eğitim Takvimi’nde küçük ama bir bütün hâlinde anlamlı bilgiler, öneriler sıralanıyor."
Erzincan İl MEM:"Eğitim takvimi 2020, yalnızca mobil uygulamasıyla cep telefonlarında değil, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında da öğretmen, aile ve velilerimizle buluşacak"
Uşak İl MEM:"eğitime, ailelere ve öğrencilere çok değerli katkılar sağlayacak olan Eğitim Takvimi yayında"
Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİT:"Her gün ayrı bir atasözü, ayrı bir özlü söz, ayrı bir oyun, ayrı bir ebeveynlik önerisi ve ayrı bir bilim içeriğiyle Eğitim Takvimi 2020 hayırlı olsun."
Malatya MEM:"Zengin bir içeriğe sahip olan Eğitim Takvimi ile Merakı, İş Birliğini, Paylaşmayı, Değerlerin Önemini bir adım daha ileri taşıdık."
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ:"Bakanlığımızca  hazırlanan çok güzel ve içerik açısından zengin bir takvim. "
Kırklareli il MEM:"Eğitim Takvimi, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluşuyor."
Konya il MEM:"Milli Eğitim Bakanlığımızca hazırlanan "Eğitim Takvimi" zengin içeriği ile  öğrenci ve velilerimize katkı sağlayacak güzel bir uygulama."
Tokat il MEM:"Annelere, babalara ve çocuklarımıza özel olarak bakanlığımızca hazırlanan 2020 eğitim takvimi; eğlenceli, eğitim, edebiyat ve kültür dolu günler vaat ediyor."

ANDROİD VE İPHONE UYGULAMA SAYFALARINDAKİ AÇIKLAMA

EĞİTİM TAKVİMİ CEP UYGULAMASI

Anne babalara çocuklarını büyütürken rehberlik edecek bir takvim… Her gün ayrı bir kelime, ayrı bir atasözü, ayrı bir özlü söz, ayrı bir oyun seçeneği, ayrı bir ebeveynlik önerisi ve ayrı bir bilim içeriği...

Çocukların dünyasına ve çocuklu hayata ilişkin pek çok bilginin bir arada bulunduğu ve anne babalar için derlendiği Eğitim Takvimi bir rehber niteliğinde.

Bu uygulamayla birlikte çocuğunuzu, çocukluğu, anne babalığınızı ve eğitimdeki yerinizi yeniden keşfedeceksiniz.

 Günün sözü ile eğitime dair başka bir bakış açısı kazanacak, günün kelimesi ile günlük dilde kullandığımız ancak anlamını tam olarak bilmediğimiz kelimeleri öğrenecek, günün atasözü ile bir atasözünün anlamını okuyacak, günün doğrusu ile yanlış kullandığımız kelimelerin doğrusunu öğreneceğiz.

Günün oyunu ile okul öncesi ve ilköğretimdeki çocuklarımızla oynayacağımız oyun önerilerini bulacak, günün önerisinde bir ebeveynlik önerisi okuyacak, günün çözümünde çocuk yetiştirirken karşılaştığımız sorunların çözümünü bulacak, günün nedeni ile çocukların ve aslında hepimizin merak ettiği soruların bilimsel açıklamalarını okuyacağız.

ANDROİD UYGULAMA SAYFASINDAKİ KULLANICI YORUMLARI

Uygulama 30 Aralık 2019 tarihinden bu yana, 1 Ocak 2020 çarşamba günü itibariyle on binlerce kez indirildi.Beş binin üzerinde yorum yapıldı.Yorumların çok büyük oranı uygulamanın çok beğenildiğini gösteriyor:

-Süper bayıldım buna bana göre çok hoş ve faydalı tavsiye ederim . Hele başka güne atlamayıp "lütfen önce bugünü yaşayın " dedi ya ben bittim

-Güzel bir çalışma olmuş, ancak naçizane tavsiyem genel eğitim yılını, önemli günlerini, milli bayram tarihlerini, okulların açılıp kapandığı günleri içeren genel bakış yapabileceğimiz bir takvim şeklinde ekleme yapılırsa çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim.
-Güzel bir uygulama olmuş, emeği geçenlere teşekkür ederiz. Tabi eksiklikleri vardır. Bunlar zaman içerisinde kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle düzenlenecektir. Widget olabilirdi, tarihler arasında geçiş yapılabilir, kişileştirilmiş ayarlar olabilir, tema değiştirme olabilir, v.s
-Günün belirleyeceğimiz bir saatinde uygulamaya gitmemizi sağlayacak bir bildirim gönderse güzel olur. Yoksa, öylesine telefonumuzda duran, açıp bakmayı unuttuğumuz bir uygulama olcak..
-Küçükken takvim yapraklarindaki yazıları okumayı çok severdim. Şimdi evimin duvarına takvim asmiyorum ama denk geldigimde okumadan gecemiyorum. Etkinlikten sabah haberdar oldum. Hemen takibe geçtim tabi ki. Çok güzel bir fikir. Katkısı olanların eline sağlık.
-Öncelikle hakkını verelim güzel düşünülmüş bir proje. Daha güzel olabilmesi için yorumların dikkatle incelenmesi ve ona göre güncellemelerin getirilmesi lazım. Bi de biraz daha milli olabilmesi için Ahlakla ,eğitimle ,öğretimle ve olması gereken hayat tarzımızla ilgili Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şeriflerle beslenmesi faydalı olacağı kanaatindeyim.
-Her şeye bir tıkla ulaşılabilen, hemen "sonunu" görme hevesimizi tatmin edebildiğimiz, her şeyi hızlıca tükettiğimiz bir ortamda, sadece bir tek sayfa, bir tek gün görünmesi, biraz yavaslayarak, sindirerek, kıymetini anlayarak yaşamak gerekliliğini hatırlatıyor. Umarım dikkate alınır ve faydalı olur.
-Her sayfası özenle hazırlanmış, üzerine kafa yorulmuş ve maarif takvimi anılarımızı canlandıran eğitime dair güzel bir uygulama olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.
-Çok kıymetli bir öğretici program olmuş, yapanlara ve vesile olanlara çok teşekkürler. 
-Böylesi bir uygulamayı başta anne ve babalar olmak üzere tüm eğitim öğretime direkt ya da dolaylı temas halinde olan herkes indirmeli.
-Her gün açıp zevkle yeni şeyler öğreneceğimiz, unuttuklarimizi hatırlayacağımız; bilimsel ve kültürel anlamda destekleyici çok güzel bir uygulama olmuş.
-Fikir sahibi ve gerçekleşmesinde emeği geçen herkesin ellerine sağlık.
-Çok güzel düşünülmüş anlamlı bir uyguluma ortaya çıkmış. Keşke widget dediğimiz ekrana yerleştirilebilen açılır pencere gibi bir özelliği de olsaydı. Bazı günler uygulamayı açmayı unutabiliriz. Ama ekranda açık halde dururse her baktığımızda görürüz. Merak ederiz. Hazırlayanların ellerine sağlık.
-Güzel düşünülmüş ancak ilk günü incelediğim zaman dili biraz ağır geldi çok bilimsel bir dil kullanmak yerine somut ve sade bir dil kullanılması veliler için anlaşılırlığını artıracaktır.
-Basit bir program. Hiçbir işe yaramayacağından eminim, yeni nesile hitap etmiyor. Bu kadar teknolojinin içinde yapılan bumudur. Çok sönük ve cılız kalmıs. Normal takvimler bile bundan daha eğlenceli ve bilgilendirici.

ÖZETLE:Uygulamayı hem öğrenciler,hem veliler mutlaka kullanmalı.Hatta sınavlara hazırlanan öğrencilere de katkısı olacak bir uygulama.Milli Eğitim Bakanlığının, zaman zaman 2020 Eğitim Takviminde, uygulama sayfasındaki iyi niyetli görüşleri de dikkate alarak daha faydalı güncellemeler yapacağını ümit ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER