Dijital hizmet vergisini kimler ödeyecek?

Dijital hizmet vergisini hangi şirketler,firmalar yada kimler ödeyecek?

Dijital hizmet vergisini kimler ödeyecek?

Dijital Hizmet Vergisi, TBMM’de kabul edildi.

Türkiye’de hizmet veren büyük teknoloji şirketlerini ilgilendiren Dijital Hizmet Vergisi, TBMM’de kabul edildi. Küresel ve yerel çapta büyük teknoloji şirketlerinin stratejileri merakla bekleniyor. Kabul edilen yasa ile birlikte ödenecek olan verginin oranı artırıldı. Bundan sonra neler olacak, şimdiden merak edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz aydan beri ülkemiz gündeminde olan Dijital Hizmetler Vergisi, yasalaştı. Birkaç ek vergi ile birlikte kabul edilen vergi düzenlemesinin, başka ülkelerde de olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital Hizmet Vergisi, başta ABD merkezli teknoloji şirketleri ile beraber ulusal çapta büyük teknoloji şirketlerini de kapsıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler, reklamlar aracılığıyla indirilen ve satın alınan uygulamalar, oyunlar ve müzikler gibi içeriklerden şirketlerin elde ettikleri gelirlerden yüzde 7.5 oranında ek vergi alınacak. Açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 1 oranına indirme veya iki katına çıkartma hakkına sahip olacak.

İlgili yasa dünya genelindeki şirketler için 750 milyon euro, ulusal çaptaki şirketler için ise 20 milyon TL ve üzeri gelir elde eden şirketleri kapsıyor. Bu gelirin altında kalan şirketler, Dijital Hizmet Vergisi ödemekten muaf olacak.

Yasanın tüm internet hizmetlerinin fiyatlandırmasında artışa sebep olacağı da bekleniyor. Yeni fiyatlandırmaların 2020 yılından itibaren belirlenmesi bekleniyor.

Dijital Hizmet Vergisi neler getiriyor?

Hazırlanan pakete göre Türkiye’de önümüzdeki dönemde internet üzerinden kullanıcılara hizmet sunan teknoloji devlerine, hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi alınacak.

İnternet üzerinden yaptığınız alışveriş, reklamlar, para ile satın aldığınız oyun ve uygulamalar, müzik ve film platformları başta olmak üzere pek çok teknoloji devi, dijital hizmet vergisi kapsamına giriyor.

Uygulama ve dijital servisleriyle beraber Google ve Apple bu vergilerden doğrudan etkilenecek. Ayrıca Facebook reklamları başta olmak üzere Amazon gibi ABD’li internet devleri de bu vergiden etkilenecek.

İlk kez Fransa uygulamaya başlamış

Geçen yaz ilk kez Fransa tarafından uygulanan verginin benzerini uygulamaya hazırlanan Türkiye, bu sayede ciddi bir gelir elde edecek.

Tabii bu gelir, markalar tarafından tüketicilere de yüksek ihtimalle yansıtılacak. Daha önce alınan KDV kararından sonra dijital reklamların meblağları üzerine, KDV tutarları da eklenmişti. Yeni eklenecek hizmet vergisinin yüzde 7.5’luk rakamları da sonuçta servis fiyatlarının üstüne eklenebilir.

Kaynak:shiftdelete.net

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER