İlklerin SpaceX’i

Bu dünya'ya sığamamış gibi görünüyoruz ki bir hayli heyecan verici olan evrenimizin içerisinde gezmelere çıktık işte bizi heyecanlandıran o şirketlere bir selam gönderelim.

İlklerin SpaceX’i

20. Yüzyılda uzaya roket gönderme hususunda bu süreçte uzaya yön veren isim SpaceX oldu.

Geride bıraktığımız yüzyılda, ancak süper güç olarak nitelendirdiğimiz devletlerin yada uluslararası organizasyonların üstünde çalıştığı bir işi, ilk kez özel bir şirket başardı. Ne de olsa ilklerin SpaceX'i değil mi?

Ve bu özel şirket maliyetleri azaltmak için özel bir yöntem daha geliştirdi. O süper güç diye adlandırdığımız devletlerin bile milyarlarca dolarını cebinde tutabileceği bir tasarım ortaya koydu. Uzaya gönderdiği roketleri yazılımsal ve donanımsal geliştirmeler sağlayarak tekrarlayan tarife ile cep yakmama kararı aldılar ve başardılar.

Ama süreç işliyorki arkalarından SpaceXin açtığı bu yolda başka özel şirketlerde takip etmeye başladı ve bu şirketlerin çoğu oldukça güçlü şirketler. Mesela Boeing eğer uçak yolculuğunu seviyor iseniz büyük ihtimalle bu ihtişamlı şirketin ürettiği modellerin birisi ile uçmuşsunuzdur.1 asırdan fazladır bu rekabetin içerisinde bulunduğunu göz önünde bulundurursak uzay konusunda çalışmalar yapması bizi hiç şaşırtmadı tabikide.

Bir diğer şirket ise Blue Orgin belki kulağa tanıdık gelmemiş olabilir ama sahibinden illaki bişeyler almışsınızdır. Çünkü kendisi Amazon'un sahibi Jeff Bezos dünyanın en zengin adamı olma ünvanını üstünde taşıyor.

Bu kadar cepleri dolu olan oyuncuların arasında SpaceX bir hayli heyecan verici Neden mi? Çünkü 1 ilk hariç pek çok ilke imzasını attı. SpaceX'in imzasını atamadığı o ilki gerçekleştiren şirket ise şuanlık dünyada çok az kişinin tanıdığı Rocket Lab. Başardı. Yaptığı ise kendi özel fırlatma rampasından uzay yörüngesine ilk roket yerleştiren şirket olma ünvanını kazandı. Bu şirket uzayın derinliklerini değilde daha çok dünya yüzeyindeki büyük başarılara ulaşmanın kolay olmadığını öğretecek ne kadar uzayla başlayıp heyecanlansakta dünya yüzeyinde kalmamız biraz hayal kırıklığı getirmedi değil.

Ama şunu unutmamak gerekiyor küçük adımlarlada uzaya gidilebilir.Bu şirketle ilgili bir şeye değinmeden edemiyeceğim: Şu an dünyanın en büyük şirketlerinin hepsinin hikayesi gibi. O şirkette o garajların birinde başladı ve devam ediyor. Az kişiyle temiz işler sağlayan şirket roketlerini garajın bahçesine aynı araba ittirir gibi ittirerek çıkartıyorlar "Selamlar abi roket yolda kaldıda bi el atı versen" evet bi süre önce merkezini taşımış olsada yine o garaja veda edememişler gibi duruyorlarki hâlâ o garajın bahçesindeki fırlatma rampalarını kullanıyorlar.Rocket Lab. İn kurucusu olan kişi o kadar mizahşör ki 1. Fırlatma denemesine bu bir testtir demiş ikincisine iş zamanı ve 10 gün önce gerçekleştirdikleri onuncu denemesinde ise parmakların tükenişi demişler bayıldık.Şimdi ise parmakları tükettik ve son denemeye odaklandık daha genç olan bu şirket SpaceX in zamanında niyet ettiği gibi bu zorlu görevi kendileri için bir borç bildiler ve onlarda denemek üzere yola koyuldular ama bu 10. Fırlatış tabikide bizi bir hayal kırıklığıyla bekledi çünkü bu konu için bize 10. Parmağı sadece veri toplamak için yapılmış bir deneme olduğunu belirttiler ama duyduklarıma göre önümüzde ki yıl daha bütün ekibin parmakları var demiş olmalıki devam edicez bu konuda demiş.

Bu şirkete hayran kaldığım bir konu daha var tabikide azimleri attığı adımları ve isimlerini tarihe kazımak için çabalamaları şuanlık SpaceX in sahip olduğu gibi bir teknolojiye sahip olamadıkları aşikar ki paraşütle düşen boosterı havada helikopterle yakalama hayalleri kurdular ama olsun biz sizin arkanızdayız Rocket Lab.

Ahmet SALİH KIDIL

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER