Öğretmen-Öğrenci Destek Sistemi (ÖDS) Nedir ve Nasıl Giriş Yapılır?

Öğretmen-Öğrenci Destek Sistemi (ÖDS) nedir ve nasıl giriş yapılır? Ders kitapları, konu anlatımları, ders anlatım videoları ve soru çözüm videolarının olduğu ÖDS ile ilgili tüm ayrıntılar haberin devamında

Öğretmen-Öğrenci Destek Sistemi (ÖDS) Nedir ve Nasıl Giriş Yapılır?

Öğretmen-Öğrenci Destek Sistemi (ÖDS) Nedir ve Nasıl Giriş Yapılır? ÖDS'de neler var? Çalışma prensibi nedir? ÖDS'de hangi modüller var? Öğretmen ve öğrenci ÖDS'ye nasıl giriş yapacak?  vb bir çok sorunun cevabı haberimizde.

Öğrenci - Öğretmen Destek Sistemi, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla geçtiğimiz günlerde MEB Şûra Salonu'nda yapılan tanıtım programıyla kamuoyuna tanıtıldı.ÖDS ile ilgili ayrıntılar netleşti.

Soru temelli hazırlanan sistem; ders kitapları, konu anlatımları, ders anlatım videoları ve soru çözüm videoları ile destekleniyor. Öğrencilere çeşitli yardımcı kaynaklara erişim olanağı sağlayan sistem sayesinde veliler de önemli ölçüde bir ekonomik yükten kurtarılmış oluyor.
 
Sistemde, ortaokul ve lise düzeyinde 62 derse ait 62 konu anlatımlı ders kitabı, yaklaşık 60 bin çoktan seçmeli soru, 2 bin 550 ders anlatım videosu ve 12 bin soru çözüm videosu bulunuyor. Sistemdeki içerikler ise sürekli artırılarak gerekli güncellemeler yapılıyor.


 
Öğrencilerin çözdüğü sorulardan hareketle eksiklerini belirleme ve bu eksiklikleri gidermeye yönelik geliştirilmiş bir algoritmaya göre çalışan sistem, öğrencilerin düzenli ders çalışmasını destekliyor ve ihtiyaç duyduklarında onlara ders kitapları ile ders anlatım videoları tavsiyesinde bulunuyor.
 
ÖDS'deki tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılıyor. Bu sayede öğrenciler, istedikleri derse ait içeriklere kolayca erişebilirken basit adımlar eşliğinde seçecekleri zorluk düzeylerine göre bireysel testler oluşturabiliyor. Öğrenciler, bu testleri çözüp anlık geri bildirimlerle eksikliklerini de görerek bu eksikliklerini giderebilme imkânı buluyor.
 
Sistem aracılığıyla öğretmenler de öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak 4 adımda öğrencilerine ödev gönderebiliyor. Ödev takibini sistem üzerinden yapabilen öğretmenler, öğrencilerinin eksiklerine göre derslerini planlayabiliyor. 

ÖDS-Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi Nedir?

Öğrencilerimize bireyselleşmiş eğitim, öğretmenlerimize ise öğrencilerini izleme imkânı sunarak onların akademik başarısını arttırmayı, uzmanlarca filtrelenmiş içeriklerle bu alandaki ihtiyaçların giderilmesini amaçlar.

Öğrenci Destek Sistemine (ÖDS) Nasıl Giriş Yapılır?

ÖDS'ye "ods.eba.gov.tr" adresinden, öğretmenler MEBBİS şifreleri ile öğrenciler ise EBA şifreleri ile giriş yapabiliyor.

ÖDS Nasıl Çalışır?

ÖDS sisteminde öğrenciler ödev yapabilecek, test çözüp kaydederek bireysel sonuç raporları alabilecek.Öğretmenler; sistemdeki veya kendi oluşturdukları testleri öğrencilerine ödev olarak gönderebilecek, sonuç raporlarını öğrenci veya şube bazlı olarak alabilecek.

Öğrenci Destek Sisteminin İçeriği ve Çalışma Prensibi Nasıldır?

Ortaokul ve lise düzeyinde konu anlatımları, çoktan seçmeli sorular, soru çözüm videolarıyla öğrencilerimiz ihtiyaç duyduğu ders içeriklerine kolayca erişebilecek ve düzenli ders çalışmaları desteklenecek.

Öğrenci Bilgi Sistemindeki Ders Modülleri

Okul Dersleri Modülü; LGS Hazırlık ve YKS Hazırlık Modülü, ve Destekleme ve Yetiştirme Kursları Modülü ile tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılmıştır.

Okul Dersleri Modülü: Bu modülde, ortaokulun tüm sınıflarına ait Türkçe, sosyal bilgiler, matematik, fen bilimleri, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleriyle ortaöğretimin tüm sınıflarına ait Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, felsefe, matematik, fizik, kimya, biyoloji, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine yönelik içerikler yer alıyor. Öğretmenlere sistemdeki tüm sınıf ve dersler açık olurken öğrencilere ise ait oldukları sınıf ve dersler açık bulunuyor.
 
LGS ve YKS Hazırlık Modülü: Tüm öğretmenlerin kullanımına açık olan bu modülün LGS kısmı 8. sınıf, YKS kısmı da 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin kullanımına açık bulunuyor. Öte yandan MEB tarafından aylık olarak yayınlanan LGS örnek soruları, LGS'de çıkmış sorular ve YKS'de çıkmış sorular ile bu soruların tamamının video çözümleri de hazırlanarak sisteme eklendi. LGS modülünde liseye giriş sınavının ilgili dersleri, YKS modülünde eşit ağırlık, sözel, sayısal ve yabancı dil alan konularına göre tasnif edildi. Öğrenciler, LGS/YKS modülünde yer alan derslerle ve sorularla bu sınavlara hazırlanabilme fırsatı yakalıyor.
 
Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Modülü: ÖDS'de Destekleme ve yetiştirme kurslarının verimliliğini artırmak için kurgulanan bu modül, DYK'ye devam eden öğrenciler ve DYK'de görev alan öğretmenlere açık bulunuyor. Öğretmenler, DYK'de girdikleri şubelerin öğrencilerine hazırladıkları testleri ödev olarak gönderebiliyor ve anlık geri bildirimler alarak ilerlemelerini takip edebiliyor.

Öğrenciler, çözdükleri her test için bireysel test sonuç raporu alabiliyor.

Öğrencilerin istediği ders, ünite ve konudan istediği zorluk düzeyinde, istediği soru sayısı kadar testler oluşturabileceği şekilde kurgulanan sistem, öğrenciye hazır testler de sunuyor. Bu sistem üzerinden öğrenciler, öğretmenlerinin gönderdiği ödevleri yapabilirken test çözüp bunları kaydedebiliyor. Ayrıca çözdükleri her test için bireysel test sonuç raporları alabilen öğrenciler böylece derslerindeki ilerleme durumlarını kendileri de değerlendirebiliyor.
 
ÖDS, öğrencinin eksiklerini tespit edip bu eksikleri gidermeye yönelik onları konu anlatımlı ders kitaplarının ilgili bölümlerine ve ders anlatım videolarına yönlendirecek bir yapıya sahip bulunuyor. Öğretmenler, tüm dersleri ve tüm testleri görebilirken sistemin hazırladığı testleri veya kendi oluşturdukları testleri de derslerine girdiği şubelere ödev olarak gönderebiliyor. Gönderdikleri ödev testlerinin sonuç raporlarını, ister öğrenci ister şube bazlı olarak detaylı bir şekilde alabilen öğretmenler, öğrencilerinin bireysel akademik başarısını takip ederek bunu artırmaya yönelik çalışmalar yapabilme imkânına ulaşıyor.

ÖDS-Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi Videoları

Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi Nedir? Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ
Öğrenci Destek Sisteminin İçeriği ve Çalışma Prensibi Nasıldır? Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ
Öğrenci Destek Sistemine (ÖDS) Nasıl Giriş Yapılır? Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ
Öğrenci Bilgi Sisteminde Hangi Ders Modülleri Var? Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ
ÖDS Nasıl Çalışır? Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER