Taş devrinden Kuantum çağına....

Google'ın ilginç başarısının üstüne eskiye dayanan kuantum çalışmaları ile bilinen IBM şirketinin itirazlarına karşılık Google'dan gelen açıklama.

Taş devrinden Kuantum çağına....

23 Ekim 2019’da sıradışı bir başarı gerçekleştirildi.

Google’da çalışan bilim insanları, belkide dünyamızı kökten değiştirecek bir yarışa ortak oldular Google: “kuantum üstünlüğü”nü gerçekleştirdiklerini... Bu bizim bildiğimiz anlamdaki hiçbir bilgisayarın çözemeyeceği bir problemi, kuantum bilgisayarı kullanarak çözdükleri anlamına geliyor.

Yaptıkları şey şu anda dünyanın en hızlı süper bilgisayarının 10.000 yıl uğraşacağı bir problemi 2.5 dakkikada çözmek demek. Şimdi bu şekliyle konuya bakınca kaplumbağa hızında giderken birden ışık hızına atlamışız gibi görünüyor ama hemen o kadar gaza basmayalım biraz fren lütfen. Çünkü ortalık bir hayli karışık görünüyor. Kuantum bilgisayarları deyince ilk akla gelen kuantumun baştacı olarak bildiğimiz IBM hemen buna itiraz etti ve “bizim süper bilgisayarlarla 10.000 yıl değil 2.5 gün sürüyor bu işlem” dedi. Yani ortalıkta bir başarı iddiası ve ilginç bir şekilde anlaşılamayan bir itiraz var.

Sade ve açık bir şekilde özetlemek gerekirse kuantum bilgisayarlarının olağanüstü bir hesaplama gücü var.günümüzdeki bilgisiyarlar bir ampul devresi misali klasik fiziki ile işlieniyor yani "AÇIK" ve "KAPALI" dahada basitleştirmek gerekirse "1" yada "0" fakat kuantum bilgisiyarları çok farklı çünkü tarif edilemiycek bir güce sahip nede olsa kuantum fiziğinin ismini taşıyor ve akla hayale sığmayacak güçleri var.

1950'li yıllarda bilgisiyar çağının kurucusu ALAN TURNING'in yapay zeka konusunda yazdığı makalesinde çok mükemmel bir soruyla karşılıyor bizi "Makineler konuşabilirmi?"o zamanlarda bilim insanları kuantum  bilgisiyarlarını geçin günümüzdeki en güçlü bilgisiyarların bu kadar gelişebileceklerini bile düşünemezlerdi.Belkide günümüzdeki bilim insanlarının bazı tarihleri yazmak istemelerinin nedenleride bunlardır.

İşte itirazların sebeplerinden birisi ortaya çıktı IBM'nin akla hayale sığmayacak güçteki bilgisiyarlara zaten sahip olduklarını göstermeye çalıştıkları bir itirazdı fakat Google bu itirazlara sessiz kalmadı ve çokta haklı bir konuşma yaptı."Uzay yörüngesine gönderilen roketlerde bir şey yapmadı yaptıkları sadece uzayın yörüngesine çıkmaktı"dedi ve konuyu kapattı ve üstüne sözde söyleyemeyiz.

Ahmet Salih KIDIL 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 02:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER