MEB’e gönderilen yazıda Türk Eğitim-Sen, 2021 yarıyıl tatili özür durumu yer değiştirmelerinde il/ilçe emri hakkı verilmesini istedi.

Yapılan açıklamada 29.01.2021 tarihli mazerete bağlı yer değişikliği atamalarında; kontenjanlar ve hizmet puanı üstünlüğünün dikkate alınması sebebiyle çok sayıda öğretmenin mazerete bağlı yer değişikliği yapamadığından dolayı mağduriyet yaşadığı dile getirildi. Duyuruda il/ilçe emri uygulamasına yer verilmemesi, aile bütünlüğünü sağlama noktasında ciddi bir mağduriyet yaşatmış olup anayasa ile güvence altına alınan sağlık ve aile bütünlüğünün korunması gibi temel haklarının ihlal edildiği belirtildi.

Bu bağlamda 2021 yılı yarıyıl tatili özür durumu yer değiştirmelerinde; il/ilçe emri verilmemesinden dolayı ve kadro yetersizliği gerekçesiyle mazerete bağlı yer değişikliği yapamayarak mağdur olan öğretmenlere 50 km sınırı baz alınarak veya eşinin bulunduğu il/ilçeye atanmak üzere ilgili yönetmelikte yer alan şartlar dikkate alınarak il/ilçe emri hakkı verilmesi hususunda Türk Eğitim-Sen, MEB’e yazı gönderdi.