MEB Bakanı Yusuf Tekin,temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin açıklama yaptı. Sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlattı.

Yaptığı açıklamada özetle, ortaokulda Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrenci sınıf geçemeceyek.

Öğretmenlerin 13-17 Kasım 2023 Mesleki Çalışmaları - ÖBA Öğretmenlerin 13-17 Kasım 2023 Mesleki Çalışmaları - ÖBA

Temel eğitim yönetmeliği haftaya yayımlanacak

Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde devrim niteliğinde değişiklikler var. Var bunlardan biride sınıf geçme notu.

Ysuf Tekin, yaptığı açıklamada: "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" dedi.

Sosyal medyada yapılan yorumlar!

Sosyal medya X'de yapılan yorumlarda yeni düzenlemeyle ilgili epey yorumlar var. Olumsuz kadar az da olsa olumlu yorumlar da var. Sınıf geçme kalma ile ilgili yapılan yorumlardan bazıları:

Bir kullanıcı şu soruları sormuş:
 " 1- Sığınmacılar için de geçerli mi?
2- Öğretmenleri velilerden nasıl koruyacaklar?
3- Öğrenemeyen öğrenci yoktur öğretemeyen öğretmen vardır diyen yönetici baskısını ne yapacaklar?
4- Başım ağrımasın diyen öğretmenlerin bol keseden performans  notu vermesini nasıl önleyecekler"

"Formaliteden kalıp ŞÖK ile geçecekse bi anlamı yok hocam"

"70 biraz yüksek olmuş hocam, 50 mantıklı sanki."

"Lütfen artık ilkokulda sınıf geçmeyle ilgili de düzenleme yapın"

"İvedilikle, yönetmelik yayınlanmadan düzenleme yapılmalı. 70 değil, 80 olmalıdır. Ayrıca, 3 zayıfla öğrenci sınıf tekrarı yapmalıdır. Cahil toplum istenmiyorsa."

"Dil bilgisine indirgenen ana dil eğitiminde 70 barajı yapmak ezbercilikten öte gitmez gibi hocam. Dinlediğini anlama, okuduğunu anlama, analiz etme, yorumlama, çıkarımlarda bulunup yeniden üretme becerilerinin artırılması temel hedef olsa çok daha etkili olur."

"Bakan çocukları iyice sistemin dışına atmaya çok meraklı. Öğrenciye düşman, öğretmene düşman. Muhtemelen eğitime de düşmandır."

"Demek ki Türkçe öğretmenlerine herkese 70 üstü not verip geçirin diyecek idareciler"

"Fen işte müzik falan bunlar ders değil. Sınıfta kalmaya sebep değil.Salla hepsini Türkçe matematik çalış.Sanat spor bilime gerek yok"

ZEKİHABER.COM