İNEBEY YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ / BURSA

İNEBEY YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ / BURSA
Yıldırım Beyazıt döneminde yaptırılan medrese binasında hizmet vermeye devam ediyor. Kütüphane olarak 1969’da Orhan Camii’ndeki elyazması ve basılı eserlerin getirilmesiyle kullanılmaya başladı. 9 bin cilt elyazması ve 20 bin civarında basılı eser barındırıyor.

SALT GALATA / İSTANBUL

SALT GALATA / İSTANBUL
Karaköy Bankalar Caddesi’nde, neo-klasik ve oryantalist mimarisiyle 1892’de inşa edilen benzeri olmayan bir binada hizmet veriyor. Doğu Avrupa, Türkiye ve Akdeniz havzasına ait eserleri bulabilirsiniz. Ayrıca bünyesinde müze ve çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.Bu eşsiz olan yere ilgi çoktur.

KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ / İSTANBUL

KADIN ESERLERİ KÜTÜPHANESİ / İSTANBUL
Kim derdi ki, 1987’de sadece 100 kitaplık koleksiyonla kurulan kütüphanenin bu zamanda bir milyondan fazla esere sahip olacağını. Üstelik tümü Türkiye’deki kadın örgütlerine ait belge, özel arşiv, efemera ve kadın sanatçılar koleksiyonundan oluşuyor.
DOĞAN HIZLAN KÜTÜPHANESİ / ANTALYA
Duayen gazeteci Doğan Hızlan’ın bağışladığı 21 bin kitap ile açılan kütüphane, 910 metrekarelik alanda hizmet veriyor. Envanterinde gezi, sosyoloji, inceleme ve araştırma kitapları yer almakta. Muratpaşa’da her gün 09.30- 18.30 saatleri arasında açık.

SÜLEYMANİYE YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ / İSTANBUL

SÜLEYMANİYE YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ / İSTANBUL
Kütüphane temelini, Kanuni Sultan Süleyman’ın kütüphanesindeki eserler oluşturuyor. 70 bini aşkın yazma esere sahip. UNESCO’nun Dünya Belleği Listesi’ne giren İbn-i Sina’nın elyazmaları da burada bulunuyor. Süleymaniye Camii medreselerinde, 1927’de kuruldu.

İZMİR MİLLİ KÜTÜPHANE / İZMİR

İZMİR MİLLİ KÜTÜPHANE / İZMİR
Ülkede bir sivil toplum örgütü (İzmir Milli Kütüphane Cemiyeti) tarafından kurulması açısından ilk olma özelliğine sahip. 23 Nisan 1912’de Konak’ta açıldı. ‘Neo-Klasik Türk Mimarisi’ ekolünün İzmir’deki en önemli yapısı. İçinde 700 bine yakın kitap, beş bine yakın dergi ve sekiz bin civarında gazeteden oluşan koleksiyon barındırıyor.

MİLLİ KÜTÜPHANE / ANKARA

MİLLİ KÜTÜPHANE / ANKARA
Eski harfli Türkçe yayın arşivinde, nadir kitap, gazete, dergi, fotoğraf ve afiş gibi üç milyondan fazla eseri barındırıyor. Jüri üyelerimizden İhsan Yılmaz’a göre, sahip olduğu birikimle Türkiye’nin hafızası olarak kabul edilebilir. Çankaya’da,sabah 09.00’dan gece yarısına kadar açık.

İSLAM ARAŞTIRMALARI MERKEZİ / İSTANBUL

İSLAM ARAŞTIRMALARI MERKEZİ / İSTANBUL
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1984’te kurulan kütüphanede Osmanlı ve İslam coğrafyası hakkındaki dokümanlara ulaşacaksınız. Jüri üyelerimizden Kansu Şarman, “Araştırdığınız konuda yayımlanmış tez çalışmalarına kadar detaylı olanaklar sunuyor” diyor. Kütüphane, Üsküdar İcadiye’de bulunmaktadır.

BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ / İSTANBUL

BEYAZIT DEVLET KÜTÜPHANESİ / İSTANBUL
Avrupa’daki milli kütüphanelerin benzerini kurmak için Padişah II. Abdülhamit’in emriyle 1884’te kuruldu. Toplanan elyazmaları, kitaplar, gazeteler ve dergilerle bir milyona yakın esere sahip. Görme engelliler için sesli arşiv bölümü var ve bu daha bir değerli kılıyor. Beyazıt’ta, eski şehrin kalbinde.

ATATÜRK KİTAPLIĞI / İSTANBUL

ATATÜRK KİTAPLIĞI / İSTANBUL
Akademisyenlere ve serbest araştırmacılara, bünyesindeki 500 bine yakın eserle hizmet veriyor. 24 saat açık. 1928 öncesi neşriyat, matbu kitaplar, elyazmaları, kartpostallar, salname ve gazete arşiviyle oldukça zengin. Taksim’deki kütüphane Boğaz manzarasıyla da dikkat çekiyor ve daha bir güzel yapıyor kütüphaneyi.