Zeki Haber

TYT Ücreti Kaç Lira ve TYT’de Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?

TYT Ücreti Kaç Lira ve TYT’de Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?

Üniversiteye giriş sınavı olarak bilinen “YGS ve LYS” yerine, yeni eğitim sistemi olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi. TYT sınavında, 150 ve üzeri puan aldığına kanaat getiren adaylar ikinci oturum olan YKS sınavına girebilecektir.

Yeni Sınav Sistemi İle Eski Sınav Sistemi Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Normalde var olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) arasında üç aylık süre farkı bulunuyordu. Adaylar Mart ayında YGS sınavına girip, Haziran ayında LYS sınavına giriyorlardı. Artık bu süre farkı ortadan kalktı ve son karar ile YÖK Başkanı Yekta Saraç; birinci oturumun ve ikinci oturumun Haziran ayında aynı gün yapılacağına dair bilgi verdi.Adaylar Haziran ayında bir Cumartesi günü TYT sınavına girecekler, ardından Pazar günü ikinci oturuma girecekler. Ayrıca ilk oturumdan (TYT) alınan puan iki sene geçerli olacak.

Yeni Sınav Sisteminde Kaç Soru Sorulacak?

Yeni sınav sisteminde adaylar ilk oturum olan (TYT) sınavında; Türkçe 40, Matematik 40, Sosyal Bilimler 20 ve Fen Bilimlerinden 20 soru olmak üzere toplam 120 sorudan sorumlu tutulacaktır.

​​​​​​İkinci oturumda (YKS) ise adaylar “Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1” testinde Türk Dili Ve Edebiyatından 24, Tarih-1 de 10, Coğrafya-1′ de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, Matematikte 40 soru cevaplandıracaktır.

“Sosyal Bilimler-2” testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, Felsefe grubundan 12 ve Din Kültürü Ahlak Bilgisinden 6 olmak üzere toplam 40 soru cevaplandırılacaktır.

Adaylar Fen Bilimleri testinde Fizik 14, Kimya 13, Biyoloji 13 olmak üzere toplam 40 soru çözecektir.

Pazar günü yapılacak Dil testinde 80 sorudan sorumlu olacaktır.

TYT Sınav Ücreti Ne Kadar?

Yeni sistem de geçerli olacak sınav ücreti ilk oturum(TYT) için 50 TL, ikinci oturum (YKS) için 50 TL olarak belirlendi.

ZEKİHABER.COM

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.