11.sınıf öğrencilerine YKS hazırlık tavsiyeleri

Kunduz uygulamasının 11.sınıflar için derlediği sınava hazırlık tavsiyesi

11.sınıf öğrencilerine YKS hazırlık tavsiyeleri

Kunduz uygulaması bir yıl sonra sınava girecek 11.sınıflara ilaç gibi tavsiyelerini utunmayın!

11. sınıf derece yapmak isteyen öğrenciler için sınav senelerine katkıda bulunabilecekleri bir zaman dilimi. Gelin bu zamanı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimize birlikte bakalım:

Denemekten korkma
11. sınıf sınav yılına gelmeden sana uyan çalışma düzenini bulabilmek için altın zaman. Bunu bulmanın en iyi yolu da deneme yanılma. Hangi derse nasıl çalışmanın senin için daha verimli olduğuna farklı yöntemleri deneyerek karar verebilirsin. Bunun için arada sana göre verimsiz olan yöntemlere vakit ayırmayı vakit kaybı gibi değil, gelecek yıl için bir kazanç olarak görmelisin.

Düzenli çalışmaya kendini alıştır
Derece hedefleyen öğrenciler için sınav yılında yoğun bir çalışma temposu neredeyse olmazsa olmaz. Bu yoğun çalışma temposunun seni zorlayıp bıktırmaması için önceden biraz idmanlı olmak gerekiyor. Bu yüzden kendine uyan çalışma yöntemleri buldukça bunları günlük planına dahil edip düzenli çalıştığın bir program oluşturabilirsin. 11. sınıfta kendini belirli bir çalışma temposuyla düzenli çalıştırmaya alıştırarak sınav yılının dolu programına daha hazırlıklı bir biçimde dahil olacaksın.

Eksik konun kalmasın
Her ne kadar sınav senesinde tüm sınav konuları baştan çalışılsa da, kısa bir süre içinde bunların hepsini bitirmeye çalışmak bazen yorucu bazen zor oluyor. Bu yüzden bazı konuların derinine inilmeden, iyice anlaşılmadan bırakılması da yaygın. Diğer bir yandan konuların hepsi çalışılsa bile sınava yönelik pratik yapmak için vakit az kalmış olabiliyor. Ancak derece hedefleyen bir öğrenci için hem tüm konuların iyice öğrenilmesi hem de pratik yapmak için bol bol vakit kalması çok önemli. Bu yüzden konuları bitirmeye 11. sınıfta başlamak hedefine giden yolda sana daha geniş bir alan sağlayacaktır. 

Peki hangi konulardan başlamalısın? Öncelikle şu an içinde bulunduğun dönemde öğretilen konuları tazeyken iyice öğrenmek işini çok kolaylaştıracaktır. Bu yüzden 11 konularını sağlama almayı unutma! Bunun yanında 9 ve 10. sınıfta iyi öğrenmediğini düşündüğün konular varsa bunları da sırasıyla çalışıp tekrar ederek son seneye daha hazırlıklı girebilirsin.


Bir deneme çöz!
Her ne kadar 11. Sınıfta sınava tam anlamıyla hazır olmaktan uzak olsak da sınav çözmeye alışmak için 11. sınıf geç değil. Burada çözdüğün denemenin netlerini gerçek netlerin olarak algılamak yerine sınav tecrübesinin, zaman yönetiminin, tüm soruları art arda çözme pratiğinin nasıl olduğunu öğrenmek için deneme çözebilirsin. Böylelikle en azından sınav formatına biraz daha aşina olmuş olacaksın. 12. sınıfa gelene kadar birkaç deneme çözmek senin için yeterli olacaktır.

Paragraf ve problem soruları
Bu sorularda hem tecrübe hem hız kazanmak sınav yılı boyunca bitmeyen bir çalışma gerektirecek. Bunun için şimdiden hazırlık yapmanda bir sakınca yok! Kendini paragraf sorularına alıştırmak için öncelikle programın hala yoğun değilken kitap okuma alışkanlığı edinmeni öneririm. Bunun yanında istersen haftada birkaç gün kolay-orta seviyeden başlayarak paragraf ve problem soruları çözmeyi deneyebilirsin. Tabii bunlardan önce özellikle problemler için kısa bir konu çalışması yapıp temel teknikleri öğrenmeyi unutma!

KUNDUZ.COM
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 23:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER