2021 YKS(TYT-AYT)'de hangi dersten kaç soru sorulacak?

2021 YKS(TYT-AYT)'de hangi dersten kaç soru sorulacak? 2021 YKS ne zaman, hangi tarihte yapılacak? vb soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

2021 YKS(TYT-AYT)'de hangi dersten kaç soru sorulacak?

Bildiğiniz gibi 2021 Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) başvuruları başladı. ÖSYM sayfası üzerinden ön başvurunun alınmasının ardından sınav ücretleri yatırılacak ve sonrasında başvurular netleşmiş olacak. 26-27 Haziran 2021 günü uygulanacak olan 2021 YKS sınavına girecek öğrenciler Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç aşamalı bir sınavdan geçecekler. Bu sınavdan başarılı sonuç çıkaran öğrenciler eğitim hayatlarına üniversitelerde devam edecekler. Hayatlarındaki bu kritik eşik öncesinde öğrencilerimizin kafasında “YKS sınav başvuru ücreti ne kadar, YKS sınavı ne zaman yapılacak, sınavda hangi testler yer alacak, TYT'de hangi dersten kaç soru sorulacak, AYT'de kaç soru sorulacak” vs gibi birtakım soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

TYT, AYT ve YDT sınavı başvuru ücreti ne kadar?

YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunlu olacak. YKS’de TYT, AYT ve YDT sınavına girmek isteyen adaylar tüm sınavlar için 270 TL ücret ödeyecekler.

Öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edecekleri üniversiteyi belirleyecek ilk basamak olan YKS başvuruları ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ sayfası üzerinden alınmaya devam ediyor. Sınav başvurusunu bu tarihte yapamayan adaylar için ise geç başvuru günü 17-18 Mart olarak belirlendi.

YKS başvuru ücreti;

Sadece TYT’ye katılmak isteyen adaylar 90 TL,

AYT ve YDT’ye katılmak isteyen adaylar 180 TL,

TYT, AYT ve YDT’ye katılmak isteyen adaylar için ise 270 TL olarak belirlenmiştir.

2021 YKS ne zaman,hangi tarihte yapılacak?
YKS 2021 sınavına sayılı günler kala sınava girecek öğrenciler de sınavın nasıl uygulanacağını epeyce araştırmaya başladılar. ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuza göre TYT, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecektir.

AYT, 27 Haziran 2021 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.YDT, 27 Haziran 2021 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

YKS 2021 sınavında hangi testler yer alacak?
ÖSYM tarafından uygulanacak olan 2021 YKS’de TYT oturumunda; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır.

AYT oturumunda ise adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

Adaylar sınavda, öğretim programları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen "ÖSYM tarafından 2021 Yılında Gerçekleştirilecek TYT, YDT, AYT Sınavlarına Esas Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar"daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu olacaklardır.

SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak 2021-AYT ve/veya 2021-YDT’ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur.

YKS(TYT-AYT)'de hangi dersten kaç soru sorulacak?

ÖSYM tarafından yapılacak 2021 YKS sınavında birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)’de adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan kitapçık verilecektir. Adaylar Türkçeden 40, Sosyal Bilimlerden 20 (Tarih 5 soru, Coğrafya 5 soru, Felsefe 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5 soru) Temel Matematikten 40, Fen Bilimlerinden 20 (Fizik 7 soru, Kimya 7 soru, Biyoloji 6 soru) olmak üzere toplamda 120 sorudan sorumlu tutulacaklardır. Temel Yeterlilik Testi (TYT) süresi 135 dakikadır.

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT)’de ise adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan kitapçık verilecektir. Adaylar Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler 1’den 40 (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya) Sosyal Bilimler 2’den 40 (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), Matematikten 40 ve Fen Bilimlerinden 40 (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji) olmak üzere toplamda 160 sorudan sorumlu tutulacaklardır. Alan Yeterlilik Testi (AYT)’nin süresi 180 dakikadır. 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER