TYT ve AYT Sınavı Nedir?

Üniversiteye yerleşim sınavı YKS nin iki oturumu olan TYT ve AYT Sınavı Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

TYT ve AYT Sınavı Nedir?

Asıl açılımı Temel Yeterlilik Testi olan bu sınavın öğrenciler için önemi büyüktür. Üniversite hayatına atılmanın ilk basamağı bu sınavdır. Sınav, 2. Sınav olan AYT'den (alan yeterlilik sınavı) göreceli olarak daha kolaydır. Bunun sebebi AYT sınavının alana yönelik olmasıdır. AYT sınavı için ileri fizik, kimya alana göre matematik ve Türkçe bilmek gerekirken adından da anlaşıldığı gibi TYT için temel bir bilgi birikimi yeterlidir.

TYT Sınav Sistemi Nedir?

Biraz da TYT sınavının teknik özelliklerinden bahsedecek olursak; sınav 135 dakikadır ve Türkçe'den 40, Sosyal Bilimlerden 20, Temel Matematikten 40 ve Fen Bilimlerinden 20 soru olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. Sınava giren adayların barajı geçebilmeleri için 150 puan almaları, yani en az 17 ila 20 net yapmaları gerekmektedir. TYT sınavının kuralları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

° Aday sınavı tamamlasa dahi sınavın ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası sınav salonundan ayrılması ve teklif etmesi kesinlikle yasaktır.

° Adayın sınava çağrı cihazı, telefon, telsiz gibi materyaller sokması yasaktır.

° Saat, kolye, küpe gibi numaralı gözlük hariç aksesuar sınav salonuna getirmesi yasaktır.

Ayrıca belirtmek gerekirse sınav alanına su hariç kalem, silgi, kağıt kalem de getirmenize gerek yoktur. Şahsınıza ait olarak sınav salonun da size teslim edilecektir. TYT sınavı başvurusu zamanında yapılıp sınav ücretini yatırıldıktan sonra, sınavdan önce sınav giriş belgenizi renkli olarak çıkarttırıp yeni kimlik kartınızı da yanınıza alarak sınava katılabilirsiniz.

TYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

ÖSYM sınavdan önce her ders için kat sayı açıklar. Her sınav ve her derse ayrı ayrı olacak şekilde. Bu katsayıları genelde % 33 Türkçe ve Matematik, %17 olarak Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olarak belirler tabi bu katsayılar sınava girenlerin soru başına düşen başarı yüzdeleri olarak değişkenlik gösterebilir. TYT puanı hesaplama sistemi bu şekilde olmaktadır.

TYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir orta öğretim kurumundan (lise) mezun olmuş olmanız yahut son sınıfında devam halinde olmanız gerekmektedir. Sonrasında ÖSYM’de TC'niz adına bir şifre oluşturmanız gerekmektedir. Bunun öncesinde bir e devlet şifresine sahip olmanız yeterlidir. (PTT noktalarından edinebilirsiniz.) Kayıt olduktan sonra başvuru sürecindekiler kısmından, bulunduğunuz yıla ait TYT sınavını seçip, başvuru oluşturduktan sonra kendinize ait birkaç bilgiyi onaylayıp teyit etmeniz gerekmekte. Ardından sınav için tercih ettiğiniz lokasyonunuzu yani girmek istediğiniz bölgelerin tercihini yaptıktan sonra başvurunuzu onaylamanız ve sonucunun açıklanmasını beklemeniz yeterlidir. Böylelikle TYT sınav başvurusu gerçekleştirmiş olursunuz. TYT sınav sonuçlarının açıklanması bir miktar süre alır. Açıklandıktan sonra tercih süreci başlar.

TYT Sınavı Sonrası Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ülkemizin 130'dan fazla üniversiteyi barındırdığı ve sonradan tercihimizi değiştiremeyeceğimizi göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz. TYT sınavı sonrasında tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle, tercih dönemi gelmeden önce, sınavdan sonra çeşitli üniversiteler hakkında bilgi toplamak, hatta mümkün olduğu kadar gezmek, bölümler hakkında bilgi almak en doğrusu olacaktır. Bunlar dışında seçtiğimiz bölüm doğrultusunda üniversite bize hangi dersi ne şekilde, nasıl eğitmenlerle sunacak, akademik kadrosu, takvimi nedir ve en önemlisi siz bu dersi sundukları şekilde görmekten hoşlanacak mısınız? Bunları sıkça düşünün. Hoşlanmadığınız bölümleri tercih listenize almaktan kaçının. Sizin için şehir mi üniversite mi sorusuna net bir yanıt arayın. Seçtiğiniz lokasyonu önceden ziyaret edin ve uygunluğunu ölçün. Tercihinizi yapıp ÖSYM tarafından sonuçlar açıklandıktan sonra, okula kayıt işlemleri başlar belge teslimleri ders seçimleri yapılır ve öğretim yılına başlanır.

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER