YKS (TYT-AYT) Sınavları için Türkçe ve Edebiyata nasıl çalışılmalıdır?

Bu yıl YKS (TYT-AYT) sınavlarına girecek öğrenciler için Türkçe ve Edebiyat derslerine nasıl çalışılmalıdır sorusunu cevapladık.

YKS (TYT-AYT) Sınavları için Türkçe ve Edebiyata nasıl çalışılmalıdır?

Toplumun büyük çoğunluğu başarılı olmanın yolunun çok çalışmadan geçtiğini düşünür. Oysa başarılı olmanın kabul edilmiş tek yolu sistemli ve yeterli çalışmaktır. Bu sistem diğer derslerde olduğu gibi TYT Türkçe ve AYT Edebiyat dersi için de geçerlidir. Türkçe ve Edebiyat dersinden istenilen verimi almak sanıldığı kadar zor değildir. Ders çalışırken uygulayacağınız tekniklerle işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu yazımızda, "YKS (TYT-AYT) sınavlarına girecek öğrenciler Türkçe ve Edebiyat testlerinden nasıl başarılı olabilir? Bu sınavlar için Türkçe ve Edebiyat derslerine nasıl çalışılır?" gibi soruların cevabını vereceğiz.

YKS-TYT Türkçeye Nasıl Çalışılmalıdır?

Özellikle sözel ve eşit ağırlık bölümlerinin derslerine odaklı olan öğrenciler için TYT Türkçe, TYT Matematik çok daha belirleyici özelliğe sahiptir. Her iki ders de belli oranda ağırlığa sahip olduğu için öğrencilerin Türkçeye de Matematiğe de doğru şekilde çalışması son derece önemlidir. Özellikle Türkçenin konularının çok ağır olmaması, yüksek puan kazanılmasına yardımcı olacaktır. Başarılı olmanın yolu çok çalışmak değil, sistemli ve düzenli çalışmaktır.
Bu sistem diğer derslerde olduğu gibi TYT Türkçe dersi için de geçerlidir. Türkçe dersinden istenilen verimi almak sanıldığı kadar zor değildir. Ders çalışırken uygulayacağınız tekniklerle işinizi kolaylaştırabilir, rakiplerinizin önüne rahatça geçebilirsiniz.

YKS-TYT (Temel Yeterlilik Testi) Türkçede ağırlıklı olarak paragraf soruları ön plana çıkmaktadır. Sınava girecek adaylar önceliklerini paragrafa verip çalışırlarsa TYT Türkçe kısmında daha fazla net almaları muhtemeldir. Paragraftan ne kadar çok net çıkarırlarsa sıralamada rakiplerinin önüne geçme şansı o derece artmaktadır.

Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak;

Bir kişi düşünelim. Sabah ilk kalktığı andan itibaren her gün 30 paragraf sorusu çözüyor olsun. Bu sayı haftada 210, ayda ise 840 adet paragraf sorusuna denk. Kişi böyle yaparsa hem paragraf sorularında hızlanmış olacak, hem de belirli bir ivmeyi yakalayıp sınav süresinden arttırma yaparak avantaj sağlayacak.

Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz gibi her gün paragraf sorularını çözmek kişiyi hem hızlandıracak hem de okuduğunu anlama yeteneğini arttırarak diğer alanlarda da ona belirli bir avantaj sağlayacaktır.

Paragraf sorularından sonra gelelim dil bilgisine. Hiç şüphesiz TYT Türkçede öğrencilerin korkulu rüyası olan dil bilgisi aslında zannedildiği kadar yapılması ve anlaşılması zor bir konu değildir. Belirli bir plan dahilinde ilerlendikten sonra öğrencilerin hem rahatça anladığı hem de sorularını keyifle çözdüğü bir uygulama haline gelebilmektedir.

Bütün bu hususlara değindikten sonra öğrencilerimizin TYT Türkçeye nasıl hazırlanaması gerektiğine dair adım adım maddeler dahilinde anlattık:

1.Öncelikli olarak öğrencilerimiz günlük programlarına 30 paragraf sorusu çözmeyi dahil etmelidir. Çünkü paragraf soruları kişinin soruları anlamasını geliştirdiği gibi yine o kişinin eleştirel bakmasına da fayda sağlar. Paragraf soruları çeşitli konularda kısa eserler okunmasını sağlar. Ayrıca genel olarak baktığımızda ise çeşitli sınav sorularında hızlanmayı ve kişinin okuduğunu anlamasına olanak verir.

2.Bunun haricinde öğrencilerimize tavsiyemiz günlük planlarının en az iki saatini TYT Türkçeye ayırmalarıdır. 1 saatlik dilimde konu çalışması yapılıp kalan 1 saatlik dilimde ise soru çözümü yapılırsa dil bilgisi kısmı kolayca halledilmiş olur.

3.Öğrencilerimize bir diğer tavsiyemiz TYT Türkçe dersini not alarak dinlemeleri olacaktır. Bunu söylüyoruz çünkü öğrenciler kendilerine göre kısa notlar alarak çalışırlarsa test çözümünden sonra sorularda yanlış yapınca dönüp kendi notlarına bakarak olayın mantığını daha çabuk kavrayabilirler.

4.Dil bilgisi korkulduğu kadar kurallar yığını değildir. Nasıl ki matematik dersinde bir konu diğerine bağlantılı ise dil bilgisi de öyledir. Bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu şekilde hepsi birbiriyle bağlantılı olduğu için bütün olarak öğrenmiş olunur.

5.Daha öncesinde bol kitap okuyan bir öğrenciyseniz anlam sorularını yapmak size çok daha fazla kolaylık sağlayacaktır fakat fazla kitap okuyan öğrenci değilseniz daha çok kitap okumalı ve soru çözmelisiniz çünkü anlam soruları yoruma dayalı olduğu için günde en azından bir test çözmeye özen gösterilmelidir.

6.Konuları kavradınız diyelim, testleri de çözdünüz sonrasında tamamım ben diyerek Türkçe çalışmayı bırakmayın yoksa konuları çok çabuk unutursunuz. Notlarınızı ara ara gözden geçirin en azından bir tane TYT Türkçe test kitabı bitirin.

AYT Edebiyata nasıl çalışılmalıdır?

AYT Edebiyat dersine nasıl çalışılır sorusunu cevaplamadan önce bazı gerçekleri kabul etmemiz gerekir. Bu gerçeklerin başında AYT Edebiyat dersinin ezberlenmesi gereken bir ders olduğudur. Bunu kabul edip kendi ezberleme taktiklerimizi bulmak bizi ileri taşır.

1.İşe kaç net yapacağınızı belirlemekle başlayın çünkü önünüze bir hedef koyduğunuz zaman onun için daha çok çabalarsınız.

2.AYT Edebiyatı sadece okuyarak ya da sadece dinleyerek öğrenemeyeceğinizi anlamanız gereklidir, edebiyat yazma dersidir ve sizin bu dersi öğrenmek için yazmanız gerekmektedir. Ne kadar çok yazarsanız elinizin altında o kadar çok not bulunur. Öğrencilerin çoğu yazmaya başlar ancak vakitlerinin kalmadığını fark ederek yarıda bırakırlar. Bu durumu yaşamamak için erkenden çalışmaya başlamak büyük önem taşır çünkü edebiyatta net hedefiniz yüksekse en baştan çalışmak sizi hedefe ulaştırır.

3.AYT Edebiyat dersi ezbere dayalı bir derstir ne yazık ki bu nedenle bir konuyu bitirdikten sonra o konuyu tam anlamıyla öğrendiğinizi düşünmeyin çünkü tekrar yapmamışsanız konuyu dönem sonuna kadar unutmuş olursunuz. Tekrar yapmak edebiyat dersinin kalıcılığını oldukça arttıracaktır. Notlarınızı hazırladıktan sonra çalışırken birine anlatır gibi çalışabilirsiniz, sesinizi kaydederek gün içinde dinleyebilirsiniz bu yöntemler sayesinde dersin kalıcılığı artacaktır.

4.AYT Edebiyat dersinde konuyu kolay öğrenmenin bir diğer yolu da kodlama yöntemi kullanmaktır. Bazı şeyleri aklınızda kodlamanız size ezberlemekten çok daha kolay ve akılda kalıcı bir yol sunabilir. Örneğin Yedi Meşalecileri KaSıM CeVİZ Ye gibi kodlayarak temsilcilerini daha kolay öğrenebilirsiniz. Piyasada bu tip kodlamaların bulunduğu birçok el kitabı mevcut onlardan da faydalanabilirsiniz. Hatta kendi kodunuzu kendiniz oluşturarak kalıcılığı daha da arttırabilirsiniz.

5.Ezber yapmayı sevmiyorsanız ya da tek başınıza çalışmaktan keyif almıyorsanız edebiyat dersi çok kolay bir şekilde eğlenceye dönüştürülebilir. Kendinize bir kutu hazırlayın ve içine edebiyat dersiyle ilgili sorular yazıp atın. Örneğin; “Sergüzeşt eserinin yazarı kimdir?” gibi. Arkadaşlarınızla birlikte soruları çekip cevaplamaya çalışırsanız hem aklınızda kalır hem de sıkılarak çalışmış olmazsınız.

6.Edebiyat konularını karmaşık olarak değil de sırasına göre çalışırsanız sizin için daha sağlıklı olacaktır çünkü kafa karışıklığına neden olabilir karışık çalışmak.

7.Her konu bitiminden sonra konuyla alakalı ne kadar test varsa elinizde çözün ve yanlışlarınızı tespit ederek konunun hangi kısmının eksik kaldığını belirleyin.

8.Sınava az bir süre kaldığı zaman test kitaplarıyla boğuşmak yerine yapacağınız en iyi seçenek notlarınızı okuduktan sonra bir tane AYT Edebiyat denemesi çözmektir.
Bu alan denemelerine ağırlık verirseniz eksik kalan konuları kolaylıkla tespit edebilir ve onun üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

9.AYT Edebiyatta sadece eser-yazar eşleştirilmesi sorulmamaktadır. Geçmiş yıllardaki sorulara bakarsanız eser içerikleri de oldukça sık sorulmaktadır. Bu aşamada yapabileceğiniz iki seçenek var. İlki dönemin başında ya da yaz tatilinde bunun bilincindeyseniz en çok sorulan eserleri okumak çok iyi bir seçenek olacaktır fakat dönem ortasındaysanız ya da kitap okumak için yeterli vaktiniz yoksa önemli eserlerin özetlerini okuyarak karakter isimlerini not alabilirsiniz.

10.Çıkmış soruları çözmek size MEB’in edebiyat için soru sorma stilini açıkça gösterecektir. Bu sayede MEB’e yakın içerikli test kitapları, denemeler çözerseniz sınava daha iyi hazırlanmış olursunuz.

Yaşar ERCAN - Türkçe Öğretmeni

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER