Koronavirüs salgını en çok eğitim hayatını etkiledi. Okullar kapandı, öğrenciler eğitim hakkından mahrum kaldı. UNESCO Raporu 2020'nin eğitimin kayıp yılı olduğunu gözler önüne serdi. 800 milyon öğrenci, eğitimlerinde ciddi kesintilerle karşı karşıya kaldı.

Koronavirüs salgını eğitimi etkiledi. Dünya genelinde milyonlarca öğrenci eğitim hakkından mahrum kaldı. Unesco, salgının eğitime etkilerine ilişkin bir rapor hazırladı.

Rapor dünyanın salgın döneminde eğitim açısından kayıp bir yıl geçirdiğini gözler önüne serdi. Rapora göre,Covid-19 salgınının ilk yılında, öğrenci nüfusunun 800 milyondan fazla öğrenci, yani dünya öğrenci nüfusunun yarısından fazlası olumsuz etkilendi. 31 ülkede okullar tam olarak kapanırken, diğer 48 ülkede öğrenciler, azaltılmış veya yarı zamanlı akademik programlarla karşı karşıya kaldı.BÖylece eğitimde önemli kesintiler yaşandı.

Unesco'nun interaktif izleme haritasında yayınlanan yeni veriler, pandeminin başlangıcından bu yana küresel olarak okulların ortalama 3,5 ay. Yani,14 hafta boyunca tamamen kapalı olduğunu gösteriyor. Bu rakam, yerelleştirilmiş okul kapanışları hesaba katıldığında, bir akademik yılın üçte ikisine denk gelen 5.5 aya, yani 22 haftaya yükseliyor.

Kapanma süreleri bölgeden bölgeye değişiklik gösterirken, Latin Amerika okulları kapalı kalma süresinde başı çekti. Kapanma süresi, Latin Amerika ve Karayipler'de ortalama yedi ayı (29 hafta) aştı.

Unesco bulgularına göre, pandemi aynı zamanda eğitim için finansman açığını, düşük ve orta gelirli ülkelerde yılda üçte bir oranında artırarak, toplam maliyetin% 40'ına yakın bir oranla 200 milyar dolara kadar çıkarabilir.

Ayrıca, okula güvenli bir dönüş sağlamak için Unesco, dünyadaki 100 milyon öğretmen ve eğitimciye aşılama kampanyalarında öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

CNN TURK