Pandemi döneminde online-uzaktan eğitimi, eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığını söyleyerek, resmini bir öğretmenimiz paylaşmış.

Ve düşüncesini de şöyle dile getirmiş.

"Bir köy okulunda çalışan öğretmenin, uzaktan öğretim sırasındaki ekran görüntüsü. Gördüğünüz gibi derse girebilen tek bir öğrenci yok. İmkanı olan çocukla, olmayan çocuk arasındaki makas, bu süreçte iyice açıldı. Hani, eğitimde fırsat eşitliği vardı? Bu mu fırsat eşitliği?"

Hal böyleyken, uzaktan eğitimde okullarda yüz yüze yapılacak sınavlar ne kadar adil olabilir ki!...

Bu noktada devletin, bu eşitsizliği minimuma indirmek için internet ve cihaz desteğini mutlaka kısa sürede tüm öğrencilere ulaştırması gerekir..Ya da sosyal kuruluşlar, okullar kısaca toplum olarak bu noktada duyarlı olmalıyız. 

Sosyal medyada bu paylaşımla ilgili yapılan yorumlardan bazıları:

-Chat kısmının boş olması kimsenin girmediğini göstermez. Katılımcılar kısmının fotosunun atılması lazım, katılımcı olup olmadığını öyle anlayabiliriz. Çocuklariı çoğu imkansızlıktan değil çok imkan oldugu için girmiyor.
-Bize kullanmadığımız kaçak elektriği zorla ödeteceklerine her mahalleye internet projesi yapsınlar internet kullanmayan kişiler bile çocuklarımız için seve seve verir...
-Normal bir zamanda mıyız hocam, her gün virüsten patır patır insanlar ölüyor, yoğun bakımlarda yer kalmamış bunları görmeyip köyde öğrenci internete bağlanıyormuşa mı düştün sen? Şikayet etmekten başka ne yapayorsunuz bu durumu düzeltmek adına onu paylaşın burada..
-Eğitim çok büyük şekilde aksadı ama sağlık her şeyin önünde gelir.2021 yılı eylül ayında tam olarak başlarız inşallah.zaten öğrenmek isteyen çalışıyor uğraşıyor.bizim bı öğrenci ,köyde oturuyor, fen lisesini kazandı.onemli olan zor zamanda basarabilmek.
-Eğer fırsatçı idareci varsa hemen ekders kesme peşine düşer. Çünkü onlar için ne öğrenci ne de öğretmenin önemi vardır. Bencillik ve egoistlik kişilik haline gelmiştir.
-Hocam dedikleri boş laf. Bu dönemde eğitim duvara vuracak. Çoçukları çok özlüyorum. Allah sizlere yardım etsin. Ne olur elinizden geleni yapın, çocuklardan okumak isteyenler çok çıkar.
-Valla isteyen çalışan öğrenci her şart altında yapıyor ve rabbim de ona yolu açıyor...Yapmak istemeyen de evde bilgisayardan tablete ne ararsan var. Ama yapmıyor işte..Bu tamamen çocuklara kalmış.Artık canlı derse girin ödev yapın diye zorlamıyorum..Sadece hatırlatıyorum..Gerisi onlara kalmış...
-Hocam çok üzücü ama başka çare yok çünkü heryer berbat .Köylerde bile ölü var malasef köylerde bile salgın var.
-Birileri öneri sormuş. Ya kardeşim çözüm kolay belli değil mi. Her yere internet altyapısı götüreceksin,her öğrencinin internete ulaşımını sağlayacaksın. Sakın para yok falan demeyin. Bu ülkede para olmasaydı kanal İstanbul denen garabete 60 milyar dolar harcamayı planlamazlardı,koca koca holdinglerin vergi borçları silinmezdi,garantili otoyol,köprü,şehir hastanesi gibi yerlere milyarlarca dolar dökülmezdi.
-Köydeki lerden maddi durumu iyi olan var hayır 10 ineginin birini satıp int tablet alabilir bu durumda yapcak birsey yok 8 GB hediye zaten.
-7. Sınıftaki en zeki öğrencim giremiyor malesef

(Kaynak: facebook EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER grubu)

İbrahim SAKA- ZEKİHABER.COM