MEB'in okul öncesi ve 1-8.sınıflar için geliştirdiği "Uzaktan Eğitim Yakından İlgi" setinde neler var?

MEB, okul öncesi ve 1-8.sınıflar için kılavuz, günlük program ve etkinlik tavsiyelerinden oluşan "Uzaktan Eğitim Yakından İlgi" başlıklı bir set hazırlandı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, aynı hedef doğrultusunda velilere kaynaklık edecek bu yeni çalışmayla ilgili şunları söyledi: "Şartların bizi getirdiği noktada çocuklarımızın, aileleriyle evlerinde geçirdiği zaman çok kıymetli. Vaktimizi, hep beraber eğlenerek, öğrenerek, aile bireyleriyle daha da yakınlaşarak ve en önemlisi güzel anılar biriktirerek geçirmek için uzmanlarımızla titiz bir çalışma yaptık ve ortaya bu kapsamlı set ortaya çıktı. 'Uzaktan Eğitim Yakından İlgi', aslında yapmak istediğimizi çok güzel özetliyor. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokulda okuyan her sınıf düzeyindeki çocuklarımız için ayrı etkinlikler, ayrı öneriler hazırladık. Ben biliyorum ki bu etkinliklerle çocuklarımız kadar velilerimiz de eğlenecek."
 
"Uzaktan Eğitim Yakından İlgi" setinde neler var?


Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için hazırlanan kılavuzda, öğrenci ve ailelerine "Bu süreçte yanınızda, yakınınızdayız. Birlikte atlatacağız." mesajı verilirken, çocuklarla yetişkinlerin eğlenceli ve aynı zamanda öğretici aktiviteler yapabilmeleri için öneriler sunuluyor.
 
Kılavuzda, ebeveynlere yönelik "Sakin ve soğukkanlı olun", "Haber saatini sınırlandırın", "Destekleyici olun", "Eğlenmeyi ihmal etmeyin." tavsiyesinde bulunuluyor.
 
Ayrıca, evin her köşesinde ve odasında uygulanabilecek etkinlik önerileri de sunuluyor. Çocuklarımızın fiziksel, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmek amacıyla hikâyeleştirme, oyun, egzersiz, okuma önerileri sunuluyor. Kılavuzun içinde fen bilimleri ve matematik etkinlikleri içeren bölümler de bulunuyor.
 
"Uzaktan Eğitim, Yakından İlgi" kılavuzunun yanında "Öğrenirken Eğlenelim, Eğlenirken Öğrenelim" sloganıyla üretilmiş her yaş grubuna yönelik etkinlik tavsiyelerinin "günlük program" şeklinde yer aldığı ve 100 etkinliğin listelendiği 23 poster bulunuyor.
 
Posterlerdeki günlük programlarda ise çocukların evde geçirdiği zamanın sağlıklı, keyifli ve verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için yapılacaklar adım adım, saat saat sunuluyor.
 
Uzaktan eğitim sürecinde ebeveynler, çocuklar ve gençlere yönelik bu tür iletişim çalışmaları devam edeceğini açıkladı.
 
"Uzaktan Eğitim Yakından İlgi" seti

Uzaktan Eğitim Yakından İlgi için TIKLAYINIZ
100 Madde İle Eğleniyorum Öğreniyorum için TIKLAYINIZ
Günlük Etkinlik Programı için TIKLAYINIZ
Eğlenirken Öğren Öğrenirken Eğlen için TIKLAYINIZ