Corona salgını sonrası artan online eğitim yöntemi nedeniyle günümüzde online eğitim hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. İlkokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim birimlerinde online eğitim artık örgün eğitimin önünde olan bir eğitim yöntemi haline gelmiştir. Online eğitim için bulunan ve kullanılan tüm araçlar ve yapılan tüm hazırlıklar bu sürecin en iyi şekilde ve en öğretici şekilde olmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Online eğitim için teknik olarak bir mikrofon, bir kamera, bir internet ve elektronik cihaz yeterli olmaktadır. Bu koşullar sağlandığında Türkiye’nin neresinde olunursa olunsun, oldukça elverişli bir eğitim modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Online eğitim sadece milli eğitim ve YÖK kademelerinde değil, aynı zamanda devlet kurumları haricindeki özel kurumlar nezdinde de popüler hale gelmiştir. Günümüzde online kurslar ve online özel ders seçenekleri çok daha fazla tercih edilen eğitim yöntemleri haline gelmişlerdir. Online derslerin hem pek çok avantajı hem de pek çok dezavantajı bulunur. Burada asıl mesele online derslerinizi nasıl en avantajlı bir şekilde alabileceğimizi öğrenmektir.

Online Dersler Öğrencileri Nasıl Etkiliyor?

Öğrenciler derslerini online alırken çok daha büyük bir çaba sarf etmek durumundadır. Sınıftayken fiziksel ortamda öğrenciler derslerde odaklanma konusunda çok büyük bir çaba sarf etmiyorken online derslerde derslere odaklanma konusunda çok daha zorlanabilmektedir. Gün boyunca kamera karşısında mikrofonları kapalı bir şekilde oturmak öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkileyip derslerde odaklarının kaybolmasına neden olabilir. Bu sebeple öğrenciler odaklarını kaybettiklerinde dikkatleri dağılır ve başka şeyler düşünmeye başlarlar. Bunun sonucunda da hızla konu eksikleri oluşabilir ve derslerden geri kalabilirler.

Öğrenciler aynı zamanda online dersler sırasında sınıftaki derslere oranla çok daha az katılım gösterme eğiliminde olabilirler. Sınıftakinden olduğundan çok daha fazla pasif dinleyici moduna eğiliminde olabilecek öğrenciler, bu yüzden konuları kavramada çok daha büyük bir eksiklik yaşayabilecektir. Öğrencilerin derslere daha az katılım göstermesi, otomatik olarak derslerdeki konuları anlama ve kavrama kapasitelerini düşürme gibi bir etkiye sahip olabilecektir. 

Öğrenciler online derslerde aynı zamanda akıllarına gelen soruları sormak konusunda da çekingenlik yaşayabilirler. Online ders sırasında hoca ders anlatırken öğrencinin söz alarak mikrofonunu açıp konuşması sınıfta söz alıp konuşmasına nazaran belki de daha az olacaktır. Aynı zamanda öğrencilerin anlamadıkları noktaları hocalarına sorması da online dersler sırasında dersin akışını bozmamak adına öğrencilerin çekindiği bir durum olabilir. Bu şekilde öğrencilerin derslerde akıllarına sorulan soruları daha sormamaları sonucunda öğrencilerin dersleri anlama seviyesi düşer ve konu eksikleri artarak çoğalır.

Öğrencilerin online derslerde odaklanabilmeleri için aynı zamanda online derslerde dikkatlerini dağıtacak etmenlerin etraflarında olmaması gerekir. Online dersler sırasında öğrenciler derslere özel tahsis edilmiş bir sınıf ortamında bulunmazlar ve bu yüzden dersleri alacakları ortamı kendilerinin ayarlaması gerekir. Öğrencilerin gürültüsüz ve kendilerine ait bir ortama sahip olması derslerdeki dikkatlerini daha üst seviyeye çıkarabilmeleri için önemli bir unsur olacaktır. Online dersler alırken sessiz ve odaklanabilecekleri bir ortam sağlayamayan öğrenciler, derslerden hızlıca kopacak ve bu yüzden konu eksikleri oluşacaktır. 

Bu tip online ders sorunları öğrencilerin derslerinde başarısızlık yaşamasıyla sonuçlanabilir. Bu gibi durumları önlemek için öğrenciler online özel ders seçeneğinden yararlanabilirler.

Superprof ile Avantajlı Online Özel Ders Fırsatı

Yıllardır özel ders faaliyetlerine devam eden Superprof, online özel ders alanında da oldukça başarılı bir profile sahiptir. Online özel derslerde en iyi sonucu alabilmek için her şeyden önce özel ders veren hocanın online özel ders konusunda becerikli olması gerekmektedir. Sonuçta baktığımızda online özel ders yöntemi öğretmenler için de oldukça yeni bir yöntemdir ve bu yüzden öğrencilerin algılama seviyesinin en üst düzeyde olması için öğretmenlerin online özel derste en iyi yöntemleri kullanabilmeleri gerekir.

Superprof, bünyesinde bulunan uzman hocalar ile online derslerin en sağlam ve kaliteli bir şekilde işlenebileceği bir platformdur. Superprof, 1000’den fazla alanda özel ders alanı ile Türkiye’nin belki de en fazla özel ders alanı seçeneğine sahip özel ders sitesidir. Bu yüzden öğrenciler hangi derste özel derse ihtiyaç duyuyorsa, matematikten İngilizce’ye, İngilizce’den Korece’ye, gitardan tenise, programlamadan inşaat mühendisliğine kadar aklınıza gelebilecek tüm alanlarda özel ders bulmak mümkündür.

Superprof ile Türkiye’nin neresinde olursanız olun özel ders alma imkanınız bulunur. Superprof günümüzde tüm Türkiye’de yüz binlerce özel ders öğretmenine sahip oldukça geniş seçenekler sunan bir özel ders sitesi.

Korona pandemisi boyunca ve sonrasında derslerinden geri kalan ve online eğitim sırasında okuldaki derslerine tam olarak odaklanamayan ve rahatlıkla konu eksiği yaşayabilen öğrenciler için online özel ders seçeneği, tüm açıklarını ve eksiklerini kapatmaları için öğrencilere en hızlı ve kalıcı sonuçları verecek olan oldukça yararlı bir yol olacaktır.

Superprof hocaları, hepsi alanında eğitimler ve online ders verme konusunda tecrübe sahibi hocalardır. Superprof platformunda yer alan özel ders hocalarının hemen hemen hepsi ilk derslerini ücretsiz verir. Böylelikle öğrencilerin hepsi kendilerinden emin bir şekilde Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki hocalardan online özel ders alma imkanından faydalanma şansına sahip olurlar.

Öğretmenlerin Online Derslerde Uzman Olması Neden Önemli?

İster okulda bir sınıfta olsun ister online özel ders sırasında olsun, derslerde dersin kalitesini belirleyen en önemli unsur öğretmenlerdir diyebiliriz. Dersin yönetimi ve dersteki bilgi aktarımından sorumlu olan öğretmen, online derslerde de dersteki kalitenin arttırılması için gerekli çabayı en fazla sarf edecek olan kişidir.

Öğretmenin online ders sırasında öğrencilerin en çok neye ihtiyacı olduğunu bilmesi, onlara olumlu gelecek çözümleri belirlemesi ve sunabilmesi, öğrencinin derslerden alabileceği verimi büyük ölçüde arttıracağı için öğretmenlerin online ders konusunda deneyimli ve uzman olması büyük bir fark yaratacaktır.

Superprof platformunda yer alan öğretmenler, online ders işleme konusunda deneyime sahip ve çeşitli online araç ve materyalleri hakim öğretmenlerdir. İnternet ortamında Skype, Zoom, FaceTime, WhatsApp, Messenger gibi sayısız platform üzerinden özel ders işlenebilir. Aynı zamanda bu platformlarda ders işlenirken sadece görüntülü görüşme yapılmakla kalınmaz, aynı zamanda bu platformların bazılarında ekran paylaşımı seçeneği ile çok daha interaktif bir ders işlenebilir. Öğretmenlerin bu olanaklardan en iyi şekilde yararlanıp öğrencilerin derslere en iyi şekilde adapte olabilmeleri için ve derslerde alacakları bilgi seviyesini arttırmak için de bu platformları en iyi şekilde kullanabilmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda online ortamda öğrencilerle paylaşılabilecek en uygun materyalleri seçip ona göre öğrencilere rehberlik etmeleri gerekmektedir. Bu bilgilere ve tecrübeye sahip bir öğretmenler en verimli şekilde online özel ders işleyebileceklerdir.