MEB Öğretmen kanununa istinaden, 19 Kasım'da uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını yapmaya karar verdi. Ama sınavın yapılıp yapılmaması, iptal edilmesi tartışılmaya devam ediyor.

18 Temmuz'da ÖBA'da uzman öğretmenlik için 180 ders (ortalama 20-25 dk'lık), başöğretmenlik için 240 ders videolu eğitim başlayınca ve ardından da uzman öğretmenlik için 9 modülden oluşan 461, başöğretmenlik için 12 modülden oluşan 591 sayfalık eğitim çalışma kitapçıkları yayınlanınca değim yerindeyse ortalık karıştı!

Ve yaklaşık 3 haftadır öğretmenler, sosyal medya üzerinden sınavın kaldırılması gerektiği konusunda yoğun bir çalışma yapıyor. Buna ilaveten eğitim sendikalarının hemen hemen tamamı sınavın yapılmaması gerektiğini savunuyor.Ve bu konuda ciddi çalışmalar yapıyorlar. Öte yandan bu sendikaların bir çoğu sınavla ilgili yardımcı doküman paylaşımına devam ediyor.

Bütün bunlarla birlikte MEB Bakanı Özer, bu gün sınav sorularının kolay olacağını açıkladı.

Ama buna rağmen tartışmalar devam ediyor.

Uzmanlık Sınavı Kaldırılır mı? Kaldırılmaz mı? İptal Olur mu? Olmaz mı?

Bu sorunun cevabı Eğitimhane.com sitesinde günlerdir verilmeye devam ediyor. Öğretmenler fikirlerini dile getiriyor. Ayrıca konuyla ilgili anket devam ediyor. Şu an anket sonucu başa baş gidiyor.

Forumda öğretmenlerin dile getirdiği görüşlerden bazıları:

*Öğretmen ne isterse her zaman tersi olur hocam…
*Bana göre barajı biraz aşağı çekebilirler. Bir ihtimal.
*Bence mahkeme Ekim gibi iptal eder bu düzenlemeyi.
*Annem demin aradı. "Kılıçdaroğlu, öğretmenler tatilini yapsınlar, sınavı iptal edeceğiz,diyor." dedi. :) Boşuna çalışma diye de ekledi.Annemdeki değişime inanma azmine hayranım..
*İnşallah sınav olmaz, ama tahminim bu sene sınav olacak, uzmanlığını alan alacak. Sonra bu uygulama kalkacak.
*Bu sene yüzde 99 sınav olur.Ama bu kadar tepkilerden sonra uzmanlık ve başöğretmenlik tekrar rafa kalkar..
*Bence yoğun bir gündem oluştu. Yetkili sendika içinden yöneticilerinden de sesler yükselmeye başladı. İptal edileceğine olan inancım arttı.
*Bu kadar sese kulaklarını tıkayamazlar.Kaldırmak zorundalar.
*Maalesef böylesine çok onemli bir konuda sendika başkanları birleşip, bakanlıktan randevu alıp görüşme yapmalılar.Baska türlü olmaz.1.2 milyon öğretmenin yerine dışarıda 3 milyon daha var bu yüzden acelesi yok belki de.
*315 bin tweet güzel.Artık karşıdan ses gelmesi lazım.
*Sınav neden yapılır? Belirlenen kazanımı kazandık mı diye. Tek belirleyici teorik olan sınavı kazanmak mı? Diplomamız bu teorik ve uygulamalı bilgileri öğrendik diye verilmedi mi? Teorik bilgilerimizi tekrar ölçecekse diplomamız geçersiz mi? Bu sınavın anlamı ne? Bence sınav hemen iptal edilmeli.
*Bakanımızın bugünkü açıklamasından sonra sınavın iptal olacağını düşünmüyorum.

Konuyu takip etmek ve ankete oy kullanmak için TIKLAYIN

SİZDE, SINAVIN İPTALİYLE İLGİLİ FİKİRLERİNİZİ AŞAĞIDAN YORUM YAPARAK İLETEBİLİRSİNİZ

WWW.ZEKİHABER.COM