Öğretmenler, ÖKBS sınav başvurusunun hemen ardından "Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavları online mi olacak?"  ve "Her öğretmen görev yaptığı ilde mi sınava girecek?"sorularının cevaplarını merak etmeye başladılar. 

2022 ÖKBS Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yazılı sınav başvuruları bu gün başladı. Başvuru sırasında sınav merkezinin seçilememesi ve sınava başvuru yapacak öğretmenlerden sınav ücreti alınmayacak olması nedeniyle  öğretmenler yukarındaki soruları sormaya başladılar.

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavları online yapılmayacak

Uzman Öğretmenlik sınavlarının online yapılabilme ihtimali sorusuna cevap veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sınavların online yapılmayacağını ifade etti.

Öğretmenler sosyal medyada ve değişik forum sayfalarında konuyla ilgili fikirlerini şöyle dile getirdiler:

Metin ÖZDAMARLAR:533 bin 359 uzman öğretmenlik, 70 bin 505 başöğretmenlik; toplam 603.864 başvuru. Gözetmen ihtiyacı, kağıt yokluğu ve pahalılığında binlerce kitapçığın basılması. ÖBKS iptal olmazsa - ki inşallah olur- sınavın “çevrimiçi” olacağı kesin gibi. Başvurularda ücret olmaması da kanıt.

* Arkadaşlar sınav başvurusu ücretsiz olduğu için acaba sınav online mı olacak diye bir düşünce belirdi bende ne dersiniz?
* Sınav online olacağa benziyor. Bakan Bey ilerde açıklar.
* Kariyer basamakları gündeme geldi geleli dediklerim:
  Eğitim yuzyuze değil uzaktan olacak dedim, oldu.
  Eba yetersiz ve sistem kaldırmıyor öğretmen için başka platform kurulacak dedim öba kuruldu.
  650bin öğretmeni sınava sokamazlar kim gözetmen olacak sınav ofline olacak dedim oraya doğru gidiyor.
  Sınav ÖBA'dan kurs sınavları gibi olacak...

* İnşallah bu dediğiniz de olur sayın hocam
* Sınav ister online olsun isterse yüz yüze olsun , bu sınavın garabetini ayrıştırıcılığını ortadan kaldırmaz. Mesleki gelişime hiç bir katkısı olmayan ve gelecekte de olmayacak bu sınavın derhal iptal edilmesi ,öğretmenlerin kaybettirilen itibarını tekrar kazanabilmesi için sınavsız düzenlemenin yapılması gerekir. Ayrıca öğretmenler bu sayede hangi sendika öğretmenin yanında hangisi değil görmeli ve sınava ses çıkaramayan iki sendikaya istifalara gereken dersi vermelidir.
* Sınav belki de internetten olur. Sınav ücreti de olmayınca bu olasılık öne çıktı.
* Teşekkürler MEB sınav ücreti almadiginiz için inşallah sınav kolay olur ocakta uzman oluruz artık.
* Bir yıldır bu fakir söyledi online diye hepiniz dalga geçtiniz.
* Meclis açılınca iptal olmaz ise bildiğimiz somut sınav olur.Online olmaz