19 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen 2023 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı soruları ve cevapları bu gün yayınlandı.

Sınav dün online yapılmıştı 

Uzman öğretmenlik için başvuran adayların yüzde 99,40'ı, başöğretmenlik içinse başvuranların yüzde 99,03'ü sınava girdi.

2023 yılı Öğretmen Kariyer Basamakları Sınav Soruları ve Cevapları

 "Başöğretmenlik Sınavı Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı" için TIKLAYINIZ
 
"Uzman Öğretmenlik Sınavı Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı"
için TIKLAYINIZ

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı için Millî Eğitim Bakanlığı personeli, özel öğretim kurumları ve MEB dışından 58 bin 965 aday; uzman öğretmenlik, 3 bin 921 aday ise başöğretmenlik unvanı için başvuru yapmıştı.

Adaylar, sınava Türkiye saatiyle 10.00-13.00 arasında "https://onlinesinav.meb.gov.tr/" adresi üzerinden e-Devlet/MEBBİS şifreleriyle internet erişimi olan herhangi bir ortamdan katılabildi.

Sınavda beşer seçenekli 100 soru soruldu. 135 dakika  uygulanan sınavın değerlendirmesi yapılırken yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.

Öğretmenler Günü Hediyesi Ne Alınır? Öğretmenler Günü Hediyesi Ne Alınır?

Sınava girdikten sonra herhangi bir sebeple sistem dışına çıkan adaylar, daha sonra tekrar giriş yaparak kalan süreleri içinde sınavı, 19 Kasım saat 23.59'a kadar tamamlayabildi.

Ancak 10.00-13.00 arasında sınava giriş yapmayanlar daha sonra sınava katılamayacak.

Sınav Sorularıyla İlgili Öğretmenlerin Yorumları-Görüşleri

- "Sınav kolaydı geçen yılki gibi.Şimdi bitirdim çok kolaydı."
- "O ne uzun sorulardi öyle ya! Kolaydı ama beynim yandı resmen. 50. Soruda kızıp bırakıyordum da ikna ettiler beni evde devam et diye 😀
En az 90 alırım gibi ama daha kısa sorabilirlerdi. "
- "Sorular genel olarak çok uzundu.Zor değildi ama dikkat isteyen çeldirici sorular vardı.Daha seçici olarak hazırlanmış bu yılki sınav."
- "Geçen yılın sorularıyla hemen hemen aynıydı , bazı sorular daha zordu sadece"
- "Geçen yıla göre çok daha zordu ! Geçen yıl ki sorulara baktığimda %90'ı yorumlamak yetiyordu.Bu yıl ki sorularda bilgiye kayış daha fazla..."
- "Zamanla dah ada zorlaşacak gibi sınav,aşama aşama.."
- "Geçen sene bu sorular sorulsaydı emin olun kimse yüzyüze sınavda çalışmadan gecemezdi..O kadar da kolay değildi çoğu soru...."