Uzman doktor emekli olurken pratisyen olarak, albay emekli olurken er olarak mı emekliliğe ayrılıyor! Öyleyse öğretmenlerde uzman öğretmense uzman öğretmen, başöğretmense başöğretmen olarak emekliliğe ayrılıp mevcut ek tazminatı emekli olunca da alabilmeli.

UZMAN ve BAŞÖĞRETMENLİK 

Uzman ve Başöğretmenlik hakkı emekliliğe de yansıtılmalıdır. Verilmiş bir hakkın geri alındığı nerde görülmüş! Uzman doktor emekli olurken pratisyen olarak, albay emekli olurken er olarak mı emekliliğe ayrılıyor! Öğretmenlerin hakkı  neden bu kadar çok yeniyor? Bunlara artık bir son verilmelidir. 

EŞ ve ÇOCUK YARDI MI

Bu hayat şartlarında 900 ₺ lik eş yardımı mı 100 ₺ lik çoçuk yardımı mı olur! Öncelikle eş yardımı piyasa şartlarına uygun olarak en az 5000 bin ₺ ye çocuk yardımları da en az 2000 ₺ ye çıkarılmalı? Düşünsenize 4 kişilik bir ailenin 12 bin ila 15 bin liraya geçinmek zorunda bırakıldığını. Kiraların ulaşımın yakıtın gıdanın çocuk yetiştirme ve eğitmeninin masraflarının tavan yaptığı bir dönemde tek maaşlı öğretmenler ne yapsın!

Bu yardımlar hayat gerçeklerine uygun olarak arttırılarak bu hayat pahalılığında tek maaşla geçinmek zorunda kalanların yardımına bir nebze de olsa katkı yapılmış olur. Böylelikle asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılan eşlerden isteyen evine ailesine döner isteyen çalışır. Ev hanımlığı mesleği de zorlu ve önemli bir meslektir. Kendi istegiyle görevini bırakıp evi çocuğu ile ilgilenmek isteyenlerin yerine de gerçekten ihtiyacı olanlar çalıştırılmış ve böylece işsizlik de azaltılmış olur. Çocuklarımızın eğitimi ve diğer ihtiyaçları için aylık 100 ₺ yeter mi! Bir çocuk için bu miktar da en az 2000 ₺ ye çıkarılmalıdır. Beslenme ulaşım kırtasiye vb ihtiyaçları rahatca gorulsun ki aile de çocuk da kendini rahatca egitimine verebilsin.

EMEKLİLİĞE SAYILMASI

Ayrıca eş ve çocuk yardımı ödeneği emeklilik sonrasında da devam etmeli. Bu hak emeklilikte geri alınmamalı. Emekli olunca eşine ve çocuklarına bakmıyor musun? Ücretin düştüğü için asıl emeklilikte daha çok ihtiyacın olacak. Bu konuda da çözüme dönük adımlar atılmalıdır. Bu hayat şartlarında bu durumda olanlara acil çözüm getirilmesi hastaya sunulmuş ilaç gibi gelir. Kesinlikle bu konularda ısrarlı olunmalı ve bu konular geniş çaplı değerlendirilmelidir. Sendikalar bu ve benzeri konularda başarılı olursa mali durumu düşük tek maaşlı öğretmenlere de bir nebze de olsa  yardımcı olmuş olurlar. 

MAAŞLARA İYİLEŞTİRME

Ayrıca tüm ögretmenlere ayrıyeten ek zam verilmeli bunun için ısrar edilmeli. Yoksulluk sınırınım 33 bin ₺ olduğu, okullardaki hizmetlilerin 20-25 bin ₺ aldığı bir ortamda en düşük öğretmen maaşı da en az 34 bin ₺ olmalıdır. Bu ek zam da seyyanen değil tüm kalemlere yansıyacak biçimde düşük ücretlileri de gözetecek biçimde hakkaniyetle yapılmalıdır. Bugün verilenin yarın geri alındığı bir zam zam değildir.Bu ve benzeri ıstek ve görüşleri sendikaların ve yetkili kurum ve kişilerin sosyal medya hesaplarına yazabilirsiniz. Zam öncesi son şansımız bunu değerlendirelim. Birlikten kuvvet doğar.Kamu Görevlileri Beklentilerin Karşılanmasını, Sorunların Çözülmesini Bekliyor

Salih S Aygüneş