MEB, öğretmenleri ya hemen aşılamaya başlamalı veya liselerde yapılacak olan 2.dönem yüz yüze yazılı sınavlar iptal etmeli! Yada sınavlar ertelenmeli! Çok şeyin telafisi mümkün ama sağlığın asla!

Öğretmen kayıpları artıyor

Çok şeyin telafisi mümkün ama sağlığın telafisi gerçekten çok zor yada bazen imkansız. Son zamanlarda eğitim ordusundan, kovid nedeniyle öğretmen kayıplarının artıyor olması kaygı verici noktaya geldi. Keşke salgın başlayalı eğitimin aksamaması için bir çok şeyden geri adım atılsaydı!...Ama artık geriye dönük eleştiri yapmanın bir anlamı da yok. Ama tabi yapılan hatalar değerlendirilip ders çıkarılmalı.Ve artık önümüze bakmamız lazım. Bundan sonra pandemi ile ilgili alınan kararların özünde mutlaka "eğitim faaliyetlerinin aksamaması" olmalı. Kısa sürede yönetim, öğretmenlerin aşılanması çalışması yanında, yüz yüze eğitim süreçlerini kolaylaştıran kararlar almaya odaklanmalı. Gerekirse, öğretmenler için yüz yüze eğitim daha çok iş yükü demek olsa da, bir süre daha tüm eğitim çalışmaları uzaktan olmalı. Kısaca diğer tüm alanlarla ilgili kovid kararları alınırken, eğitim-öğretimin önünü açmaya yönelik olmalı!... Her ne kadar her şeyin telafisi olur diyorsakta eğitim asla hafife alınmamalı, çünkü uzaktan eğitimin çocuklar için çok karmaşık problemler ortaya çıkardığı da bir gerçek...Öncelik sıralaması yaparsak; sağlık, eğitim ve diğerleri...

Her ne kadar öğretmenler kısa sürede aşılanmalı desekte bu gerçekten çok zor görülüyor. Çünkü okulda yapılacak yazılıların başlamasına sadece 2 haftalık süre kaldı.Kısa sürede binlerce öğretmenin aşılanması o kadar kolay değil. Gerçi öğretmenlerin tamamı aşılansa bile bu kadar vakanın olduğu bir zamanda yüz yüze yazılı sınavlar yine çok riskli olacak. Bu nedenle, geriye en sağlıklı karar olarak, yüz yüze yapılacak yazılıların iptal edilmesi veya ertelenmesi kalıyor.

Tüm öğretmenler kısa sürede aşılanmalı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 425 bin öğretmenin aşı randevusuna dahil edildiğini belirterek; İlkokul ve okul öncesi kurumlarda bulunan öğretmenler, psikolojik danışmanlar, okul yöneticileri ve okul çalışanlarının sistem tanımlamalarıyla birlikte aşı için randevu alabileceğini bildirmişti. Yapılan açıklamaya göre tüm öğretmenlerin aşılanması zaman alacağa benziyor.

Ancak sözü edilen öğretmenler içerisinde, ne yüz yüze eğitime devam eden 8. ve 12. sınıf öğretmenleri var ne de diğer ortaokul ve lise öğretmenleri var. Diğer taraftan zaten ilkokullarda tekrar uzaktan eğitime geçildi. Dolayısıyla öncelik sırası yeniden değerlendirilmeli. Veya bu durumda yüz yüze eğitime devam eden ve yüz yüze yazılı sınavlar yapacak öğretmenler de hemen aşılanmalı. Libya'ya 150 bin aşı bağışlanabildiğine göre, aşı sayısında sorun olduğunu düşünmüyoruz. Öyleyse öğretmenlere en kısa sürede randevu verilerek öğretmenlerin aşılanma işlemleri hızlandırılabilir.

Bildiğiniz gibi MEB 15 Nisan 2021 tarihinde "Liselerde Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitim ile Yazılı-Sınav Uygulamaları" konulu resmi yazısının 5. maddesinde liselerde 2.dönem yüz yüze yazılı sınavların 3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yapılacağını tekrar duyurdu.

Madde 5:  "2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 tarihleri arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve ilgi (c) yazımızda belirtildiği gibi 3 Mart 2021 tarihinden itibaren "Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları" konulu ilgi (b) yazımızda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacaktır."

Ya öğretmenler hemen aşılanmalı yada yüz yüze yazılılar iptal edilmeli!

3 Mayıs'dan itibaren liselerde öğretmenler, 1.dönem sınavında olduğu gibi, bir günde yüz yüze çok sayıda sınavda görev alacakları için saatlerce kapalı ortamda bulunacaklar. Her ne kadar kovid önlemleri alınsa da vaka sayısının 60 binleri geçtiği bu günlerde, özellikle gençlerde mutasyona uğramış virüsün daha hızlı bulaştığı da dikkate alındığında sınavların yüz yüze yapılacak olması hem öğretmenler hem de öğrenciler için ciddi risk teşkil edecek.

Bu durumda MEB ya kısa sürede öğretmenlerin tamamını aşılamalı ( ki bu da 2 hafta için de neredeyse imkansız) yada 3 Mayıs'da yapılmaya başlanacak 2.dönem yüz yüze yazılı sınavları iptal etmeli yada çok ileri bir tarihe ertelemeli.Zaten öğrencilerin 1.dönem ortalamaları belli.Geçen yıl olduğu gibi 1.dönem ortalaması yıl sonu ortalaması olarak alınabilir.

YORUM: MEB'in, yüz yüze yazılı sınavlara çok kısa süre kala, sınavları ya yine bir süre erteleyeceğini yada tamamen iptal edeceğini düşünüyoruz. MEB'in, sınavların yapılacağını tekrar resmi yazı ile duyurmasında, öğrencileri uzaktan eğitimde tutabilmek olduğunu tahmin ediyoruz. Bunun da doğal olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sınavların yapılmayacağı çok önceden söylenirse öğrencilerin büyük bir kısmı dersten kopacaktır. Zaten öğretmenler, sınav hiç olmadığında, öğrencilerin dersleri tamamen bıraktığını dile getiriyor.Yalnız bu görüşümüzde yanılıyor da olabiliriz. Bu tamamen bir tahmin...Bu nedenle hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin, 3 Mayıs'dan itibaren yapılması planlanan yüz yüze yazılı sınavlar için hazırlıklarını aksatmadan yapmalarında yarar var.

ZEKİHABER.COM