Okul hayatımız boyunca hep sınavlarla karşılaşıyoruz ve karşılaşacağız. Sınavlardan kaçışımız yok yani. Peki, YKS (TYT-AYT), LGS, KPSS vb. sınavlarda nasıl başarılı olacağız?

İşte bu yazımız tam da bu soruya cevap niteliğinde olacak. İlk önce bir anımdan bahsetmek istiyorum. Lise yıllarımda bir arkadaşım vardı adı Kenan. Derslerde not almaz, defterleri eksik, doğru düzgün derslere girmezdi. Ama bizden farklı olduğu yönü bu değildi. Bizden farkı sürekli kitap okumasıydı. Elinden kitaplar hiç ama hiç eksik olmazdı. Adını bile hatırlamadığım kalın kalın kitaplar okurdu. Edebiyat öğretmenimizle sürekli görüşür, ondan kitap tavsiyeleri alırdı. Hatta daha hızlı nasıl okurum diye hızlı okuma yöntemleri anlatan kitaplar bile alırdı. Lise son sınıfa geldiğimizde bizler sürekli soru çözüp ders çalışırken o yine kitap okur ara ara da soru çözerdi. Üniversite sınavına girdik. Sonuçlar açıklandı. Ne mi oldu? Kenan ilk on bine girmişti. Biz de ilk yüz bine girmiştik. O çok mutlu oldu. Muğla’da Türkçe öğretmenliği bölümüne yerleşti. Biz de bir yıl daha hazırlık yapmak zorunda kaldık, zar zor üniversite kazandık. 

Şimdi ben de Edebiyat öğretmeniyim. Öğrencilerime bu anıyı hep anlatırım. Çok çalışmak değil çok kitap okumak gerekli. Çağımızın belki de vebası denecek bir durum var: Öğrenciler kitap okumaktan çok sıkılıyor. Bence buna çare bulunmalı her şeyden önce. Kitap okuyabilmeye, kitaptan zevk almaya, kitap okumanın hayatımıza kattıklarını anlayabilmeye. 

Birçok bilimsel kaynak kitap okumanın zihni açtığını ve anlamayı kolaylaştırdığını ifade ediyor. O halde özellikle sınavlara hazırlık yapan öğrencilerin en başta yapacakları şey çok kitap okumak olmalıdır. Sınav öğrencilerinin paragraf sorusu çözüyorum, kitap okumaya zaman kalmıyor gibi bir bahaneleri var. Eğer okumayı alışkanlık haline getirmişsek paragraf soruları kadar kolay soru olmayacaktır. Uzun paragrafları görünce korkmamak için, rahat ve kolayca çözebilmek için hızlı ve etkili kitap okumalıyız. Kitap okumak sadece Türkçe ve Edebiyat derslerine olumlu yönde katkı yapmaz. Sayısal dersleri de olumlu yönde etkiler. Çünkü hızlı ve etkili okuyan gözler sorulara daha çok odaklanır. Bunu ben araba kullanmaya benzetiyorum. Nasıl ki arabayı yavaş kullanırken daha az dikkatli oluyoruz, sağa sola bakarız, yanımızdaki ile sohbet ederiz… Ama çok hızlı araba kullanırken tüm dikkatimizi yola ve arabaya veriyoruz, sağdan soldan gelen uyarıcılara bakmıyoruz, onları işitmiyoruz. İşte hızlı kitap okumak da bunun gibidir. 

LGS, TYT, AYT, KPSS, ALES vb. birçok sınav hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkıyor, çıkacak. Bu sınavlarda başarılı olmanın tek yolu var: Okumak. Herkes okuyor ama herkes anlamıyor. Önemli olan okuduğunu anlamak ve yorumlamak. Bu nedenle okuma stratejileri geliştirmek lazımdır. Düz bir okumaktan bahsetmiyoruz. Hızlı okuma, kalemli okuma, grafik okuma, şiirsel okuma, görsel okuma, eleştirel okuma gibi okuma yöntemlerini öğrenmek ve kullanmak gerekiyor. Hangi okuma yöntemini nerede kullanmak en faydalıdır onu bilmek gerekiyor. Örneğin, sınavlarda düz okuma ya da şiirsel okuma yöntemi kullanmak zaman kaybına neden olur. Bu nedenle hızlı okuma yöntemi kullanılmalıdır. 

Başarı için Hazır mısın?

Sınavlarda başarılı olmak için hazır mısın? 
Kitap okumaktan zevk lamaya hazır mısın?
Hızlı ve etkili okumaya hazır mısın?
Hızlı okuma yöntemlerini uygulamaya hazır mısın?

Eğer bu sorulara cevabın “EVET” ise seni AHOB (Anla-Hızlan-Odaklan-Başar) uygulamasına davet ediyorum. Hızlı okuma yöntemlerini eğlenerek öğrenip uygulayan 6 yüz binden fazla öğrencinin kullandığı AHOB uygulamasını kullanmaya seni de bekliyoruz. 

AHOB XL Nedir?

Muhakeme+Kelime Bilgisi+Yeni Nesil Sorular

Muhakeme yetenekleri, kelime dağarcığı, sağ ve sol beyin geliştirme egzersizleri, yeni nesil sorulara uyum becerilerini geliştirmek amaçlarıyla geliştirilmiş, yapay zeka içeren oyunsallaştırılmış Anlayarak Okuma yazılımı

AHOB  ve AHOB XL  Alın!

Hayatın her alanında ve özellikle sınavlarda yaşadığınız dikkat eksikliği sorularını kalıcı çözmek için AHOB almalısınız!

Tüm kredi kartlarına vade farksız 3, 6 veya 9 taksit seçeneği ile programla ilgili her türlü desteğin olduğu özel fırsatlarla satın alabilirsiniz.  Satın almadan AHOB ile ilgili sorularınız olursa aşağıdaki numaradan bizi arayıp kafanıza takılanı sorabilirsiniz.

ZEKASOFT AHOB Yazılımı SATIN AL