MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Genç Mühendis Adayları Programı" kapsamında  22 farklı ildeki fen ve Anadolu liselerinden bu yıl mezun olan YKS'de dereceye giren mühendis adayı 220 öğrenci TUSAŞ tesislerini ziyaret etti.

Ortaöğretim kademesindeki öğrencileri geleceğin mühendis ve bilim insanı olmaları konusunda teşvik etmek, onlara ilham verecek kurum ve kişilerle bir araya getirmek ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla yürütülen"Genç Mühendis Adayları Programı" ile çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor.

"Genç Mühendis Adayları Programı"  kapsamında meslek seçimlerinde havacılık ve uzay başta olmak üzere mühendislik alanlarında bir kariyer yolu tercih edecek olan geleceğin mühendisleri 31 Temmuz ve 1 Ağustos 2023 tarihlerinde Ankara'da misafir edildi. YKS'de dereceye giren, geleceğin mühendis adayı öğrencilere yönelik TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen teknik geziye 22 farklı ildeki MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı fen ve Anadolu liselerinden bu yıl mezun olan 220 öğrenci katıldı.

Genç Mühendis Adayları Programı MEB 2023

Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde gerçekleştirilen etkinlikte yer alarak ülkemizin vizyon projelerini yakından tanıyan ve mühendislerle birebir iletişime geçme fırsatı bulan öğrenciler ayrıca TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL ile de bir araya geldi.

MEB OGM ile TUSAŞ arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ilki 2022 yılında yapılan program ile öğrenciler Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek yegâne vizyon olan Millî Teknoloji Hamlesiyle ilgili çalışmaları yerinde görme, kritik teknolojileri yerli ve millî olarak geliştirmenin önemini kavrama, ülkemizin bu alanda geldiği noktayı gözlemleme, havacılık, uzay ve mühendislik hakkında akıllarındaki sorulara cevap bulma ve meslek seçimlerini bu deneyimleri de kullanarak netleştirme imkânı buldu.

MEB OGM tarafından yürütülen "Genç Mühendis Adayları Programı" kapsamındaki faaliyetlerin 2023-2024 eğitim öğretim yılında da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ZEKİHABER.COM