ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, MEB'den ders kitaplarını talep ettiklerini,  TYT ve AYT sınavlarına yönelik soru hazırlarken ders kitaplarında yer alan konu, kazanım ve etkinlikleri dikkate aldıklarını söyledi.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner, ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy'u ziyaret etti.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde aynı konuda ÖSYM Başkanı ile MEB Bakanı Yusuf Tekin de görüşmüştü.

YKS soru hazırlığında ders kitapları rehber alınıyor

Ziyarette 2024 YKS başta olmak üzere ders kitapları ile TYT-AYT sorularının hazırlanma sürecinde ders kitapları konusu ele alındı. Bu görüşmede Bakan, ÖSYM soru bankasına soru yazım çalışmalarının ÖSYM uzmanları, akademisyenler ve Bakanlığa bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerce yapılacağını belirten Bakan Tekin, soru hazırlığında Millî Eğitim Bakanlığı öğretim programları ve ders kitaplarının rehber olarak alındığının altını çizdi.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy ziyareti X sosyal hesabından şöyle duyurdu:

9.Sınıf Matematik Ülke Geneli Ortak 2. Yazılı Konuları 9.Sınıf Matematik Ülke Geneli Ortak 2. Yazılı Konuları

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy

MEB ÖDSGM web sitesinde konuyla ilgili görüşmeyi şöyle duyurdu

"Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner, ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy'u ziyaret etti.

Genel Müdür Bülbül ile Güner, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'u makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu. Görüşmede, yeni dönemde kurumlar arasındaki iş birliği ve yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu. 

Genel Müdür Kemal Bülbül, alan hakimiyeti yüksek soru yazarı öğretmenlerle çalıştıklarını kaydederek, sınav yapan iki kurumun koordineli hareket etmesinin önemine ve okul öğrenmelerinin ön plana alındığı bir yaklaşımın benimsendiğine işaret etti.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Güner de buluşmada, Genel Müdürlük bünyesinde yapılan çalışmalar ve sürece yapacakları katkıları dile getirdi.

ÖSYM Başkanı Ersoy da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile yaptıkları görüşmelerde ders kitaplarının basılı nüshalarını talep ettiklerini, ayrıca müfredatı yakından takip ettiklerini belirtti.

Ersoy, Başkanlıkça TYT ve AYT sınavlarına yönelik soru hazırlarken ders kitaplarında yer alan konu, kazanım ve etkinlikleri göz önünde bulundurduklarını ve soru hazırlama çalışmalarında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde çalışan öğretmenler başta olmak üzere öğretmenlerin katkıda bulunabileceklerini de ifade etti."

Bakan Yusuf Tekin, ÖSYM Başkanı Ersoy'u kabul etti

"Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılının başlangıcı sebebiyle kendisine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy'u kabul etti.

2023-2024 eğitim öğretim yılında birlikte yürütülecek çalışmalar ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) kapsamına ilişkin görüş alışverişinde bulunulan kabulde Bakan Tekin, her yıl olduğu gibi bu yıl da 9-12. sınıf kazanımları ve ders kitaplarının Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca ÖSYM'ye gönderileceğini söyledi. ÖSYM soru bankasına soru yazım çalışmalarının ÖSYM uzmanları, akademisyenler ve Bakanlığa bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerce yapılacağını belirten Bakan Tekin, soru hazırlığında Millî Eğitim Bakanlığı öğretim programları ve ders kitaplarının rehber olarak alındığının altını çizdi.

YKS'ye hazırlık sürecinde öğrencilerin okula devamları ve derslere aktif katılımlarının önemine değinen ÖSYM Başkanı Ersoy ise öğrencilerin ders kitaplarının birincil kaynak olduğu bilinciyle konu içeriklerine dikkat etmeleri, kitaplarda yer alan ölçme değerlendirme etkinliklerini yapmaları durumunda başarılı olacaklarını söyledi.

Okula devam konusunun öğretmenlerle buluşmalarında da sıklıkla gündeme geldiğini anlatan Millî Eğitim Bakanı Tekin, "Yönetmelik değişikliklerimizle de okula devamı önemsediğimizi, öğrencilerimizin açık lise başta olmak üzere örgün eğitim dışı kurumlara geçişinin uygun olmadığını söylüyoruz." dedi.

Bakan Tekin, ÖSYM ile bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edileceğini ve yakın zamanda soru bankasına yeni soru üretme çalışmalarının yapılacağını sözlerine ekledi."

ZEKİHABER.COM