Kunduz, 2020 YKS'de derece yaparak, İTÜ'yü kazanan Yusuf'tan, sınava hazırlanan öğrenciler için kaynak önerileri konusunda röportaj yaptı.

Kunduz Soru Çözüm Uygulaması,2020 YKS'ye Kunduz ile hazırlanarak Türkiye 2000.olarak İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini kazanan Yusuf’a kaynak tavsiyeleri sordu:

“ÖSYM her yıl farklı tipte sorular sorarken buna göre hazırlanabileceğimiz yeni, özgün sorular yazan kaynakları bulmak kritik bir iş. Ben de sizler için kendi sınav senemde uzun araştırmalar sonucu seçip memnun kaldığım kaynakları derledim.”

Türkçe
XRAY Türkçe Deneme

Orta düzeyde soruları olan bu kitabın güzel yanı 40 soruluk Türkçe denemeleri dışında konulara özel ayrı denemeler içermesi.
ÜçDörtBeş Yayınları Türkçe Deneme
Tüm branş denemelerini önerebileceğim tek yayın. Türkçe kısmında da gerek sorularının tarzları olsun gerek her düzeyde soru içermesi olsun sınavdan 2-3 ay önce mutlaka çözülmesi gereken bir kitap.

Matematik
Toprak Yayınları AYT Matematik Deneme
Kolay-orta düzeyde soruları olan başlangıç için çözülebilecek bir kaynak.
ÜçDörtBeş Yayınları TYT Matematik Deneme
Özgün ve farklı tarzda birçok soru barındırdığı için kesinlikle çözülmesi gerekenler listesinde olan bir kitap. Seviyesi ise kolaydan zora kadar çıkıyor.
Apotemi Yayınları AYT Matematik deneme
Özellikle matematikte apotemiyi şiddetle tavsiye ediyorum. Zor bir kaynak ama soruları gerçekten çok güzel titizlikle düşünerek hazırlanmış sorular. Sınava son bir ay kala çözülebilir.

Fizik
Nihat Bilgin TYT-AYT Soru Bankası
Sorular kolay orta seviyede. Ayrıca sorular renkli ve öğrenciyi sıkmayacak tarzda, sade hazırlanmış. Farklı tarzda sorular da var. Orta düzeyde fiziği olan arkadaşlar bunu alıp ilerleyebilirler.
Ertan Sinan Şahin TYT-AYT Deneme
Buraya kadar yazdığım ve yazacağım kitaplar arasında en çok tavsiye ettiğim “çözmeden sınava sakın girme” listesindeki yegâne kitap. Bende emeği çok büyük olan bu kitap sayesinde AYT fizikte hiç sıkıntı çekmeden 14’te 14 yaptım. Ayrıca internet sitesi üzerinden sorunun video çözümlerine erişebiliyorsunuz. Çözümleri her düzeyden öğrencinin anlayabileceği seviyede açıklayıcı bir şekilde anlatıyor. Bir artısı daha var: bu bahsettiğim video çözümlerin altına yorum yapıp anlamadığınız yeri sorabiliyorsunuz ve 1 gün içerisinde cevabınız geliyor. Gerçekten büyük uğraş varılmış soruları ve sistemi acısından titizlikle hazırlanmış bir kitap.


Kimya
Aydın-Miray Yayınları
Özellikle kitap ismi yazmadım ama aydın zaten kendini kimya alanında kanıtlamış bir yayın. O yüzden her kimya kitabını alabilirsiniz ama soruları biraz zor gelebilir. Daha kolayını ararsanız aynı yayının alt grubu olan Miray yayınlarını deneyebilirsiniz.
Paraf AYT Kimya Soru Bankası
Her düzeyde soru içeren bir kitap. ÖSYM’nin son senelerde kimyada tercih ettiği öncüllü sorular da kitap içerisinde bol bol bulunuyor. Sınava birkaç ay kala çözülmesi ideal.

Biyoloji
Palme Yayınları
Kimyada Aydın neyse biyolojide de Palme o. Soruları ne çok zor ne çok kolay. Tam ÖSYM’nin sorduğu düzeyde. Gönül rahatlığı ile her kitabını çözebilirsiniz.
Biyotik Yayınları
Palmeye nazaran daha az bilinmesine rağmen soru kalitesi acısından ondan pek de geri kalmayan bir yayın. Soruları zor veya kolay diye ayrılmıyor genel olarak kitap içerisinde sorular zorluk düzeyine göre dağınık olarak bulunuyor.


TYT-AYT Tüm Denemeler
Karekök TYT 5’li deneme
Kolay sorularıyla başlangıç için çözülebilecek bir kitap.
Elit Karma AYT Deneme
Adından anlayabileceğiniz üzere bu deneme 8 farklı yayına ait kitapçık içeriyor. Karma denemeleri özellikle tavsiye ediyorum. Çünkü bir yayına bağlı kalmak farklı soru tarzlarını kaçırmanıza neden oluyor. Farklı yayınlardan çözmek daha çok soru tıpı görmeyi kolaylaştırıyor.
ÜçDörtBeş TYT 6’lı deneme
Yayın bazında en özgün soruları 345 hazırlıyor. Bu kitapta da birbirinden kaliteli sorular bulunuyor. Ayrıca deneme alırken kitapçıklarda işlem yapmak için yeterli boşluk olması, kitapçığın düzeni, renk gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu bakımdan en iyisi bu kitap.
Metin Yayınları AYT sayısal deneme
Listemizin son sırasında bulunan bu kitap benim gibi zor soru sevenler için geliyor. Zor diyorum ama aynı zamanda çözdükçe ufkunuz da açılıyor. Eğer kitap elinizdeyse ve öncekine göre netleriniz düşük geliyorsa hiç kendinizi üzmeyin. Çünkü piyasada görüp görebileceğiniz en zor deneme. Kendinizi zor sınavlara da hazırlamak istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Yusuf’un senin için seçtiği kaynak tavsiyeleri bu şekildeydi! Konu anlatım çalışmalarında elde ettiğin bilgiyi, sorularda yoruma dönüştürmen gerekiyor. Konu çalışmalarını daha verimli sürdürmek için,  çalışma tavsiyeleri yazımıza göz atabilirsin. Yapamadığın sorular üzerinden gitmek ve onların konusunu çalışmak epey fayda getirecektir. Burada piyasadaki tüm kaynakları değerlendirmek mümkün değil ancak başta MEB Kazanım Testleri olmak üzere, farklı zorluk seviyelerinden farklı kaynaklara yönelebilirsin.

Kaynak:Kunduz