Zeki Haber

Yumurta Fiyatları Neden Arttı ?

Yumurta Fiyatları Neden Arttı ?

Son günlerde markete giden herkes yumurta bölümünde birkaç dakika durup fiyatlara baktı. Fiyatların yükselmesinin sebebi fazla vakit geçmeden anlaşıldı.

Yurt genelinde yumurta fiyatlarının birden yükselmesinin sebebi belli oldu. 30 yumurtadan oluşan yumurta kolisi 8 TL’ye satılırken şuan fiyat 15 TL’yi buluyor. 12 koliden oluşan yumurta paketi 22 dolara ihraç edilirken şuan 36 dolar. Bunun sebebi komşu ülkelerde görülen kuş gribi vakaları. Ülkeler güvenli olarak gördükleri Türkiye’den yumurta taleplerini karşılıyor. Bu talepteki artış doğal olarak fiyatlara’da yansımış durumda.

Geçtiğimiz hafta İran’da rastlanan kuş gribi vakası sonucu 513 binden fazla tavuk telef oldu. Yenişafak’tan Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre yine Uzak Doğu, Rusya ve Asya’da vakalar tek de olsa hayvanlarda görüldü.Kendi ülkelerinde kuş gribinin görülmesi üzerine İranlı tüccarların Türkiye’de bazı illerde 12’li koliden oluşan yumurtayı 32 dolardan bağladığı dikkat çekti. Ancak yumurta fiyatlarının bu seviyelerde kalmadığı, 34-36 dolara çıktığı belirtiliyor. Geçen yılın fiyatı 18-22 dolar olarak veriliyor. Talep yoğunluğu 12’li kolide farkı ise 10 dolara çıkardı.

Erbil’de ise 10 dolar olarak satılıyor.Türkiye’den 12 kolisini 32 dolara alan Erbilli bir esnaf bir kolisi yaklaşık 2,6 dolara mal olan yumurtaları Erbil’de 11 dolara satıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.