Bakalım yüz yüze eğitimde derslerin süresinin 30 dakika uygulaması, tartışmalardan etkilenip, uygulamaya geçecek mi?

Dersler 30 Dakika Olacak Mı?

Özellikle Twitter’de dersler 30 dakika olsun hashtaginin gündem olması ile derslerin süresinin kısaltılması konusu yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz haftalarda dolaşan derslerin süresi kısaltılacak haberlerinden sonra insanların gözü ders sürelerine çevrildi. Henüz tüm iller için resmi bir açıklama olmasa da bazı illerde ders sürelerinin kısaltılmaya başlandığı ve 30 – 35 dakikaya düşürüldüğü haberleri de geldi. Durum böyle olunca öğrenciler ve veliler tüm illerde ders sürelerinin 10 dakika kısaltılarak 40 dakikadan 30 dakikaya düşürülmesini istedi.

Velilerin bu isteklerinin temel nedeni tabii ki pandemi. Pandemi süresi boyunca okulda geçirilen vaktin azaltılıp, öğrenciler arasındaki virüs bulaşmasının en alt düzeye indirilmesi velilerin en başlı isteği. Virüs rakamlarının artması ve bazı okullardan karantinaya alınan sınıf haberlerinin gelmesi de velilerin bu isteğini destekler nitelikte oldu. Bunun yanında öğrencilerin bu zorlu süreçte daha kısa ders vakitleri ile ders görmesi onların psikolojik ve eğitsel açıdan da olumlu etkilenmesini sağlayabilir. Daha kısa ders süreleri öğrenciler üzerindeki endişeyi bir nebze azaltabilir.

Bazı İllerde Ders Süreleri Kısaldı

Konu ile ilgili bazı illerden derslerin kısaltıldığı yönünde haberler basına yansıdı. Diyarbakır İl Hıfzıssıhha kurulu okullardaki korona virüs tedbirlerini görüşmek amacı ile toplandı. Toplantı sonucunda ikili eğitim ve öğretim yapan okullarda ders sürelerinin 30 dakika ile sınırlandırılmasına karar verdi. Böylelikle 40 dakika olan dersler 10 dakika kısaltılmış oldu. Alınan karar il genelinde geçerli sayıldı. Yine aynı şekilde Kırıkkale’de de ikili eğitime geçen okullarda ders saatlerinin en az 30 dakika, mesleki ve teknik eğitime bağlı liselerde ise en az 35 dakika olarak uygulanmasını istedi. Bursa valiliği ise ders sürelerinin en az 35 dakika olacak şekilde planlanmasını ve öğle aralarının da uzatılmasını istedi. 

Veliler ve Öğrenciler 30 Dakika Ders İstiyor

Twitterde #dersler30dakika hastaginin gündem olması ve bu başlık altına binlerce velinin ve öğrencinin tweetlerinin gelmesi ile çoğunlukla talebin, derslerin 30 dakikaya düşürülmesi yönünde olduğu görüldü. 40 dakikalık ders süresinin pandemi zamanında uzun olduğu, virüs sayılarının hızla arttığı bu zamanlarda derslerin 30 dakikaya indirilmesi gerektiği konuşuldu. Bazı illerden derslerin kısaltıldığı haberinin de gelmesi ile veliler de tüm illerde bunun uygulanmasını ve ders sürelerinin kısaltılmasını istedi.

Dersler 30 dakika olacak mı? Velilerin son  günlerde en sık talepte bulunduğu konu olan derslerin süresinin kısaltılması hakkında gelişmeler

Veliler Virüs Bulaşmasından Korkuyor

Veliler özellikle artan virüs sayılarından ve yüzlerce sınıfta öğrencilerin karantinaya alınmasından dolayı korktuklarını belirtti. Virüsün bulaşmasını azaltmak, öğrencilerin ve kendilerinin sağlıklarını korumak için derslerin kısaltılması gerektiğini vurguladılar. Dersler kısaltılırken araların uzatılarak öğrenci temasının en az düzeye indirilmesi istendi. Virüsün bulaşılmasının azaltılması için birçok okulda ikili eğitime geçilse de veliler bunun yeterli olmadığını düşünüyor. Ders sürelerinin de kısaltılması gerektiğini söylüyorlar.

Ders sürelerinin kısaltılması ile öğrencilerin toplu olarak kapalı alanda geçirdikleri vakit kısaltılmış olacak. Böylelikle virüsün en kolay bulaştığı kapalı ortamlarda öğrenciler olabilecek en kısa süre kalmış olacak. Böylelikle virüsün bulaş ortamının bir nebze de olsa kontrol altına alınmış olacak ve çocukların açık alanda daha fazla vakit geçirmesi sağlanacak.

Dersler 30 Dakika olacak MI?

Henüz bu konuda tüm iller için alınmış bir karar bulunmuyor. Velilerin ve öğrencilerin gözleri bu konuda yapılacak bir açıklamayı merakla bekliyor. Diyarbakır, Hatay, Kırıkkale ve Bursa illerinden konu ile ilgili açıklama gelse de henüz genel bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapılan illerden olumlu haberler gelmesi ise velileri umutlandırdı. Diğer illerde de benzer şekilde derslerin süresinin kısaltılması talep edildi. Böylelikle virüsün yayılmasının bir nebze de olsa önüne geçilmek ve öğrencilerin virüsten olabildiğince az etkilenmesinin sağlanması amaçlanıyor. Velilerin bu isteklerine nasıl bir karşılık gelecek, konu hakkında bir açıklama yapılacak mı merakla bekleniyor. Konu hakkında resmi bir açıklama yapıldığı taktirde bunun da bilgisini sizlerle paylaşacağız.

ZEKİHABER.COM