Zeki Haber

Zaman Yolculuğu Mümkün mü?

Zaman Yolculuğu Mümkün mü?

Fizikteki yeni gelişmeleri yakından takip etmiyorsanız bile meşhur fizikçi Stephen Hawking’i duymuşsunuzdur. Fizikle ilgili karmaşık düşüncelerini herkese duyurma ve çok satan “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara Deliklere” isimli kitabını yazmak gibi tarihe geçen işler yapmıştır.

Şimdi bu ünlü fizikçinin belgeselinde zaman yolculuğu mümkün mü sorusuna verdiği cevaplara bakalım.

Geçmişe Yolculuk

Stephen Hawking’e göre zaman yolculuğu mümkün fakat bu geriye doğru imkansız. Bir sürü paradoks yanında kendide bir paradoks ekleyip açıklıyor. Eğer 1 dakika öncesine götüren bir solucan deliği olsa ve kişi kendisini burada görürken ateş edip öldürse o orada olmadığı için tetiği çeken kişinin kim olacağı bilinmiyor.

Geleceğe Yolculuk

Zamanda yolculuk için ihtiyacımız olan şey Samanyolu Galaksisinin bizden 6 bin ışık yılı uzaklıkta bütün galaksinin en ağır objesi olan geniş bir gaz kütlesi bir kara delik. Bu karadelik 4 milyon güneş kütlesine sahip. Bu kütlenin zaman üzerinde dramatik bir etkisi vardır. Galaksideki her şeyden daha büyük bir yavaşlatma etkisi vardır. ”Bu doğal bir zaman makinesidir”. Şeklinde açıklıyor.

Kara deliğin etrafında bir uzay gemisi yardımı ile daireler çizilmesi toplam 16 dakika sürecek fakat araç içindeki yolcular için 8 dakika geçecekti. Böylece uzay gemisi ve mürettebat zamanda yolculuk yapıyor olacaklardı. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.