Ziya Öğretmen'in meslektaşlarıyla eğitimi, yaşama geçirilen projelerin sahaya yansımalarını konuştuğu eğitim buluşmalarında bir ilk yaşandı. Konuklar, bu kez emekli öğretmenlerdi. Her ilden temsilcinin katıldığı çevrim içi toplantıda emekli öğretmenler, hatırlanmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Toplantıya Hatay'dan katılan Ali Arslan, "Bu zor günlerde bizleri bir araya getiren, bizim de öğretmen, eğitimci olduğumuzu hatırlayıp söz hakkı veren sizlere teşekkür ediyorum. Salgın sürecinde gösterdiğiniz gayret, meslektaşlarınıza verdiğiniz destek için sizi yürekten kutluyorum. Sizden çok umutluyuz." diye konuştu. "Öğretmenin çalışanına da emeklisine de durmak yok. Üstümüze düşen her görevi yerine getirmeye hazırız" diyen Sezai Kurt da toplantıların devam etmesi temennisinde bulundu. 
 
Bakan Selçuk ise "Öğretmenlerimiz için ne yapsak az; onların mutluluğu, çocukların ve dolayısıyla geleceğin mutlu olması demek. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Öğretmenin itibar bayrağını daha yükseğe çıkarmak için çalışıyoruz." sözleriyle karşılık verdi. 
 
Emekli Öğretmenler Tecrübelerini Paylaştı

Toplantıya emekli öğretmenlerin bazıları torunu, bazıları da hâlen eğitime katkılarını sürdürdüğü dernek üyesi arkadaşlarıyla katıldı; anılarını ve tecrübelerini paylaştılar. Kimi, emekli ikramiyesi ve hiç dokunmadığı emekli maaşlarıyla okul yaptırma çalışmalarını; kimi "Eğitim sadece okulda değil." diyerek kurduğu derneğin faaliyetlerini anlattı. 
 
Tüm dünyayı zorlayan salgın süreci ve yaşanan sıkıntılar da sohbette yer buldu. Emekli öğretmenler, EBA TV'ler başta olmak üzere uzaktan eğitim sürecinde ortaya konulan çalışmalardan övgüyle söz etti. 
 
Toplantı sonrasında, emekli öğretmenlerin önünde ceketini ilikleyip hizmetleri için teşekkür eden Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle tamamladı:  "Ömrünü eğitime adayan sizleri ağırlamaktan şeref duydum. Sohbette bir kez daha anladım ki öğretmenin emeklisi değil, emektarı oluyor. Emekleriniz için milletim adına hepinize teşekkür ediyorum. Biz hizmetinizin devamını isteriz. Gençlerin, rehberliğinize yol göstericiliğinize ihtiyacı var. Emeklerinize sağlık. Bu süreci atlatalım, yüz yüze de görüşmek isterim, hepinize sağlık diliyorum."

MEB